Inflácia na Slovensku v júni v medziročnom porovnaní dosiahla 4,3 percenta, čo bol najvyšší rast cien od decembra 2023. Medzimesačne sa spotrebiteľské ceny tovarov a služieb zvýšili o 0,2 percenta. Informoval o tom v utorok (15. 7.) Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
„Zdynamizovanie medziročného rastu cien ťahali naďalej nealko nápoje, opäť zdraželo stravovanie aj doprava a alkoholické nápoje. Tlmiaci účinok na rast mali lacnejšie pohonné látky, nákup motorových vozidiel či telefónnych zariadení. Júnové ceny v medzimesačnom porovnaní rástli pomalšie, prispelo k tomu najmä lacnejšie bývanie a sezónne potraviny,“ priblížili štatistici.
Medziročne vyššie boli podľa nich ceny vo všetkých 12 sledovaných odboroch, v piatich bol však rast miernejší oproti vlaňajšiemu júnu. Ceny vzrástli od 2,4 percenta v odbore zdravotníctvo po desať percent v odbore vzdelávanie.

Významný vplyv na medziročný vývoj inflácie malo výraznejšie zdraženie v odbore reštaurácie a hotely o 9,5 percenta. Spotrebitelia si pritom priplatili za stravovacie služby (desať percent) aj ubytovacie služby (päť percent).
Výraznejšie stúpli ceny aj v odbore rozličné tovary a služby, a to o 6,2 percenta. „Podstatný dopad na celkový vývoj inflácie mali aj vyššie ceny v odbore rekreácia a kultúra o 4,9 percenta. Zanedbateľné nebolo ani zdražovanie v odbore alkoholické nápoje s tabakom o 5,3 percenta,“ vyčíslil ŠÚ.
V druhej najvýznamnejšej zložke výdavkov domácností, v odbore potraviny s nealko nápojmi, vzrástli ceny v júni o 4,2 percenta, čo bola najvyššia úroveň v tomto roku. Vyššie ceny pritom zaznamenalo šesť z deviatich potravinových zložiek.
Vo váhovo najvýznamnejšom odbore bývanie s energiami ceny podľa štatistikov vzrástli o 2,6 percenta. V odbore doprava bolo zdraženie o 2,6 percenta, ktoré bolo ovplyvnené zdražením dopravných služieb o 19,4 percenta. Rast tlmili ceny pohonných látok o päť percent a nákupu motorových vozidiel o dve percentá.
Medzimesačne ceny rástli vo ôsmich odboroch
Medzimesačne vzrástli spotrebiteľské ceny v júni vo ôsmich z celkovo dvanásť odborov, a to v rozmedzí od 0,1 percenta v odboroch potraviny s nealko nápojmi, alkoholické nápoje s tabakom a odevy s obuvou až do 1,8 percenta v odbore doprava.
„Naopak, mierny pokles cien zaznamenali odbory bývanie s energiami o 0,1 percenta a nábytok s bytovým vybavením o 0,2 percenta,“ priblížil ŠÚ SR s tým, že ceny za pošty a spoje a rozličné tovary a služby zostali bez zmeny.
Jadrová inflácia dosiahla v júni hodnotu 3,5 percenta a čistá inflácia 3,1 percenta. Medzimesačne predstavovali zhodne 0,2 percenta. Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien, ako sú napríklad ceny energií a iných administratívnych opatrení, napríklad úprav daní.
Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín. V súhrne za 1. polrok tohto roka sa spotrebiteľské ceny zvýšili medziročne o štyri percentá.
Analytici: Inflácia je zrejme na maxime
Inflácia na Slovensku, ktorá v júni zrýchlila na najvyššiu hodnotu za 1,5 roka, pravdepodobne dosiahla svoj vrchol. V najbližších mesiacoch by sa ešte mala pohybovať okolo súčasnej úrovne a koncom roka by už mohla spomaľovať. Predpokladajú to ekonomickí analytici.
„Júnové zrýchlenie rastu cien na jeden a pol ročné maximum je pravdepodobne vrcholom a inflácia by už ďalej nemala rásť. K tomuto zrýchleniu prispeli takmer všetky základné zložky spotrebného koša vrátane potravín, služieb, či pohonných hmôt,“ priblížil analytik Národnej banky Slovenska (NBS) Branislav Karmažin.
Inflácia meraná národným indexom CPI by sa mala podľa neho ešte tri mesiace pohybovať v blízkosti 4,2 percenta. „Ku koncu roka by však už slabnúci dopyt a spomaľovanie tempa rastu miezd mali cenové tlaky tlmiť. Rizikom je naďalej vývoj cien vstupov a nákladových položiek (agrokomodít, výrobných cien, veľkoobchodných cien energií),“ doplnil Karmažin.
„Základný naratív rastu cien v tomto roku sa nemení, tohtoročný rast cien je široko rozložený naprieč rôznymi skupinami tovarov a služieb a je poháňaný vyššou daňou z pridanej hodnoty (DPH), ktorá bola zavedená ako súčasť konsolidačného balíka,“ zhodnotil analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Kľúčovým faktorom ovplyvňujúcim infláciu v tomto roku je podľa neho tiež opätovné zavedenie cenového stropu na energie. Ten prispel k poklesu inflácie, zároveň však komplikuje proces konsolidácie. Pripomenul, že spotreba je aktuálne mierne utlmená. Domácnosti zvažujú niektoré nákupy, čo môže pôsobiť protiinflačne.
Júnový vrchol inflácie
Rovnako očakáva, že inflácia dosiahla v júni svoj vrchol. „V druhej polovici roka predpokladáme mierne spomalenie medziročného tempa rastu cien, hoci počas letných mesiacov by sa inflácia mala pohybovať okolo, resp. tesne nad úrovňou štyri percentá. V štvrtom štvrťroku 2025 by medziročná inflácia mohla klesnúť pod hranicu štyri percentá,“ avizoval Kočiš.
Dlhodobejšie riziká pre infláciu sa spájajú s výhľadom svetového obchodu, keďže recipročné clá by pri niektorých dovážaných tovaroch výrazne zvýšili ceny, ako aj s domácou konsolidáciou, predpokladá analytik 365.bank Tomáš Boháček.
„Vzhľadom na smerovanie úsporných opatrení na stranu príjmov a ambíciu ešte vyššej konsolidácie v budúcom ako v tomto roku nepredpokladám, že by mix opatrení nebol proinflačný. Preto by sme už v budúcom roku mohli byť medzi tými mála krajinami EÚ, kde ceny opäť viditeľne zrýchlia,“ doplnil.