V Kyjeve sa v utorok (1. 7.) konali medzivládne konzultácie medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. Stretli sa tam predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí oboch krajín, uviedlo vo vyhlásení ukrajinské veľvyslanectvo v SR.
Ukrajinská strana podľa neho zdôraznila, že rozhodnutie nepokračovať v tranzite ruského plynu je nezvratné. Súčasne vyzvala SR, aby podporila nový sankčný balík Európskej únie (EÚ) voči Rusku a aktívne sa zapojila do práce nového osobitného tribunálu pre zločiny agresie proti Ukrajine.
V ukrajinskej metropole rokovali generálny riaditeľ politickej sekcie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Kačo a námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Olexandr Miščenko. Na úvod stretnutia si spoločne uctili pamiatku padlých obrancov Ukrajiny položením kvetov k Múru pamäti.
Ukrajinská strana podľa vyhlásenia vyjadrila vďaku SR za pripravenosť dodať Ukrajine osem moderných odmínovacích systémov slovenskej výroby Božena 5. Realizácia tohto projektu je v aktívnej fáze.
Miščenko potvrdil, že Ukrajina má záujem o konštruktívny dialóg so SR. Zároveň však dôrazne odmietol „akékoľvek pokusy o politický nátlak voči Ukrajine prostredníctvom energetických otázok, nepriateľských vyjadrení či protiukrajinskej rétoriky“.
Za „kategoricky neprijateľné“ súčasne označil také návrhy, aké vyslovil šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) o potrebe odpustenia Rusku. „Nereflektujú realitu vojny, najmä skutočnosť, že agresorská krajina musí byť potrestaná za spáchané zločiny,“ uvádza sa vo vyhlásení ukrajinskej ambasády zverejnenom na sociálnej sieti Facebook.
V súvislosti so zastavením tranzitu ruského plynu Kyjev podčiarkol, že Rusko zisky z neho využíva na vedenie „zločineckej vojny“ proti Ukrajine. Preto SR vyzval, aby k financovaniu ruského vojenského ťaženia neprispievala.
Priorita rozvoja spolupráce
Ukrajinská aj slovenská strana vzájomne zdôraznili prioritu ďalšieho rozvoja bilaterálnej spolupráce, najmä pokiaľ ide o realizáciu strategických projektov v rámci Cestovnej mapy spoločných krokov, využívanie nedávno spusteného železničného spojenia Kyjev – Bratislava, ako aj infraštruktúrne a energetické iniciatívy.
Dohodli sa tiež na rozšírení spolupráce v oblasti obnovy Ukrajiny, a to aj za účasti slovenských spoločností. Osobitnú pozornosť predstavitelia venovali otázkam integrácie Ukrajiny do EÚ.
Miščenko rovnako ocenil aktívnu činnosť slovenských dobrovoľníckych organizácií. Tie pravidelne zbierajú finančné prostriedky na poskytovanie humanitárnej pomoci rôznym jednotkám Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj regiónom postihnutým ruskou agresiou. Menoval pritom občiansku platformu Ambrela a občianske združenie Mier Ukrajine s jeho zbierkou na nákup munície pre ukrajinskú armádu.
Posledné slovensko-ukrajinské medzivládne konzultácie sa uskutočnili vo februári v ukrajinskom Užhorode. Zasadla tam medzivládna komisia pre cezhraničnú spoluprácu za účasti vtedajšieho štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Michala Kaliňáka.
Spoločné rokovanie členov vlád sa konalo vlani v októbri, taktiež v Užhorode. Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) koncom júna avizoval, že sa na jeseň stretne so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom. Avšak, čo sa týka samotného Šmyhaľa, niektorí ukrajinskí politici a médiá v ostatných dňoch tvrdia, že ešte v priebehu júla ho prezident Volodymyr Zelenskyj pravdepodobne odvolá.