Na hlavný obsah

V Strečne končí rýchla zdravotná pomoc po takmer dvadsiatich rokoch: Miestni sa boja, že záchrana bude prichádzať neskôr

Zmenu odôvodňuje analýza výjazdov aj výpočty.

V Strečne končí rýchla zdravotná pomoc po takmer dvadsiatich rokoch: Miestni sa boja, že záchrana bude prichádzať neskôr
RZP v Strečne zrušia takmer po 20. rokoch. Foto: STVR

Po takmer dvoch desaťročiach končí v obci Strečno rýchla zdravotná pomoc. Rozhodlo o tom ministerstvo zdravotníctva v rámci novej siete záchrannej služby, ktorú vytvorilo so Žilinskou univerzitou. Miestni sú nespokojní. Obávajú sa, že prídu o rýchlu pomoc v krízových situáciách.

Záchranári zo Strečna pomáhali ľuďom priamo v obci, v okolitých dedinách, no najčastejšie na frekventovanej ceste medzi Žilinou a Martinom. “Každý si absolvoval túto cestu. Nehody sú tam každý deň. Za posledných sedem dní tak bolo päť nehôd,” uviedol obyvateľ obce Strečno Marián Praták.

“Počujete stále v rádiu, že sa stali dopravné nehody pri Strečne, upchatá cesta,” povedal starosta Strečna Dušan Štadáni.

Záchranná zdravotná služba sídlila priamo v obci Strečno 19 rokov. V priestoroch hasičskej zbrojnice si prenajímali priestory. Miestni ľudia aj starosta tvrdia, že bola využívaná maximálne a nevedia si predstaviť, že by ju zrušili.

Ľudia sa boja, že zrušením stanice bude záchrana prichádzať oveľa neskôr. “Predsa len, tento Strečniansky priesmyk je úzky a prekľučkovať sa v nejakej kolóne toľkými autami… Určite bol výjazd pre nich zo Strečna jednoduchší,” skonštatoval Štadáni.

Zrušeniu rýchlej zdravotnej služby v Strečne sa v Správach venovala redaktorka Zuzana Lechanová:

Zdroj: STVR

Zmenu odôvodňuje analýza výjazdov

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že novú sieť staníc vytvárali na základe volaní na linku 155. Po novom bude na Slovensku o 23 posádok viac na celkový počet 351 ambulancií.

“Okrem posilnenia ide aj o presun posádok na optimálnejšie výjazdové miesta na základe analýzy s cieľom dosiahnuť pre pacienta kdekoľvek na Slovensku čo najlepší dojazdový čas záchranárov,“ vyhlásila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Veronika Daničová.

Zmenu odôvodňuje analýza výjazdov aj výpočty zo Žilinskej univerzity. “Ak v niektorej obci stanica nie je, hoci tam doteraz bola, tak preto, že niekde inde je viac potrebná a obec je pokrytá inými stanicami,“ reagovala hovorkyňa Žilinskej univerzity v Žiline Zuzana Mikušová.

Záchranári majú z obce odísť v máji 2026. V tom čase by už mal byť otvorený tunel Višňové, s čím počítala aj analýza univerzity, a cesta popod Strečno bude menej vyťažená.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny