Aukčný dom Sotheby’s v New Yorku bude v stredu (16. 7.) dražiť 25-kilogramový kameň. Jeho cena sa odhaduje na dva až štyri milióny dolárov (1,7 až 3,4 milióna eur). Zvláštnosťou kameňa s označením NWA 16788 je, že ide o najväčší kus Marsu, aký sa kedy našiel na planéte Zem. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa aukčného domu meteorit pravdepodobne vymrštilo z povrchu Marsu po zrážke s obrovským asteroidom. Pred dopadom na Saharu precestoval približne 225 miliónov kilometrov.
Objavil ho lovec meteoritov v Nigeri v júli 2023. Červenohnedo-šedý úlomok je asi o 70 percent väčší ako najväčší doteraz nájdený kus Marsu a predstavuje takmer sedem percent všetkého marsovského materiálu nájdeného na Zemi. Rozmery horniny sú 37,5 × 27,9 × 15,2 centimetra.
Podľa spoločnosti Sotheby’s sa v súčasnosti na Zemi nachádza celkovo viac ako 77-tisíc oficiálne uznaných meteoritov. Z toho pôvodom z Marsu ich je iba 400.
Pôvod kameňa potvrdila analýza
Podľa Cassandry Hattonovej zo spoločnosti Sotheby’s odobrali malý kúsok meteoritu a odoslali ho do špecializovaného laboratória. To potvrdilo, že pochádza z Marsu. Vedci porovnali chemické zloženie meteoritu so vzorkami, ktoré získali po pristátí sondy Viking na Marse v roku 1976.
Analýza ukázala, že ide o typ horniny, ktorá vzniká pomalým chladnutím magmy. Hornina má hrubozrnnú štruktúru a obsahuje minerály pyroxén a olivín.
Okrem toho je povrch meteoritu čiastočne sklovitý. To podľa odborníkov dokazuje, akému extrémnemu teplu sa počas preletu atmosférou vystavil. Povrch bol prvým znamením, že nejde o obyčajnú horninu.
Kameň vydražia v aukcii s prírodnou tematikou. Súčasťou tejto aukcie bude napríklad kostra mladého dinosaura Ceratosaura. Meria viac ako dva metre a je takmer tri metre dlhá. Celkovo aukcia zahŕňa 122 položiek vrátane ďalších meteoritov, skamenelín a minerálov.