Na hlavný obsah

Vojna na Ukrajine mení aj detské hry: Namiesto behania po ihrisku sa hrajú v zákopoch a stavajú vojenské základne

Odborníci varujú pred veľkými následkami na ich psychiku.

dve deti sedia na streche
Posledné dve deti žijúce v ukrajinskom Kalynove - Andrii a Maksym. Foto: STVR

Pre ruskú agresiu na Ukrajine muselo odísť z domovov, no v krajine zostalo, viac ako trištvrte milióna detí. Ich počet ďalej rastie, keďže Moskva zintenzívňuje útoky na civilné ciele, najmä neďaleko frontovej línie. Odborníci varujú, že tamojšie deti sú traumatizované a vojna bude mať obrovské následky na ich psychické zdravie.

Pred vojnou mala dedina Kalynovo tritisíc obyvateľov, teraz len niekoľko desiatok a deti v nej žijú len dve. Od ruských hraníc ich delí sotva 15 kilometrov. Vojna nezmenila len to, že sa nemajú s kým hrať, ale aj to, ako sa hrajú.

„Pred začiatkom vojny sa hrávali s autíčkami. Počas vojny len so zbraňami – revolvery, útočné pušky, granátomety, guľomety. To je všetko. Deti trápi vojna,“ uviedla vdova a matka dvoch detí Varvara Tupkalenková.

Tomu, ako na deti vplýva vojna na Ukrajine, sa v relácii Správy :24 venovala redaktorka Anna Síposová:

Zdroj: STVR

Namiesto behania po ihrisku lezú osemročný Andrii a šesťročný Maksym cez opustené zákopy a spálené panciere obrnených vozidiel – pozostatky bojov, počas ktorých Ukrajinci vytlačili Rusov.

„Postavili si vojenskú základňu, cestnú zátarasu. Keď niekto ide okolo, skontrolujú mu doklady. Vždy sú obrancovia, bránia pred nepriateľmi, ktorými sú Rusi,“ priblížila mama Varvara.

Hoci nepriatelia z Kalynova ušli, vojna neodišla. Občas chlapci objavia kusy šrapnelov či zvyšky ručných granátov. Z pivnice je aj protiletecký kryt.

Do školy nikdy nechodili, otca chcú pomstiť

Obaja bratia sa učia sa online, do školy nikdy nechodili. Najskôr pre pandémiu, potom pre ruskú agresiu. Chodia však pravidelne na cintorín. Ich otec zomrel v zákope, bojoval pri Bachmute. „Išiel do vojny, slúžil, išiel do útoku a zasiahli ho guľky. Keby sa nezúčastnil na útoku, nezomrel by,“ povedal malý Andrii.

Frontová línia je menej ako 20 kilometrov od ich domu. Najskôr ušli do Charkova, no vrátili sa. Jeden a pol miliónové mesto, je totiž tiež pravidelne pod paľbou. „Rusi im detstvo zlomili, ich mysle rozbili, otca zabili. Hovoria, že pôjdu na Donbas a pomstia ho,“ uviedla zdesená Varvara.

Organizácia Save the Children varuje pred následkami vojny na deťoch. Okrem viditeľných jaziev spôsobuje aj tie, ktorú sú na prvý pohľad menej viditeľné, ale nemenej zraňujúce – úzkosť, traumu, depresiu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet