Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok (24. 7.) oznámil, že schválil znenie prezidentského návrhu zákona, ktorý teraz predloží parlamentu. Cieľom je posilniť právny poriadok, zaručiť nezávislosť tamojších protikorupčných úradov, ako aj ochranu pred akýmkoľvek ruským vplyvom.
Zelenskyj tak reagoval na protesty a kritiku nového zákona obmedzujúceho nezávislosť týchto orgánov, píše agentúra Reuters.
Zelenskyj na platforme X povedal, že nový „vyvážený“ návrh bude ešte v priebehu štvrtka predložený parlamentu. „Je dôležité, aby sme si zachovali jednotu,“ vyhlásil prezident. „Je dôležité, aby sme si zachovali nezávislosť. Je dôležité, aby sme rešpektovali postoj všetkých Ukrajincov,“ odkázal Ukrajincom.
Kontroverzný zákon
Zelenskyj podpísal v utorok večer kontroverzný zákon, ktorý výrazne obmedzuje nezávislosť dvoch kľúčových protikorupčných orgánov v krajine. Legislatívu krátko predtým schválila Najvyššia rada, jednokomorový ukrajinský parlament, a to aj napriek rozsiahlej kritike zo strany mimovládnych organizácií i ľudskoprávnych skupín.
Zákon sa týka ukrajinského Národného protikorupčného úradu (NABU) a Špecializovanej protikorupčnej prokuratúry (SAP). V súlade s legislatívou prechádzajú oba priamo pod dohľad generálneho prokurátora, ktorého vymenúva prezident.
Po schválení legislatívy vypukli rozsiahle protesty vo viacerých ukrajinských mestách. Boli najväčšie od začiatku ruskej invázie. Kyjev si zároveň vyslúžil aj kritiku zo strany EÚ a jej členských štátov.
Kontroverznú legislatívu Zelenskyj schválil po tom, ako Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zadržala dvoch predstaviteľov NABU podozrivých zo špionáže i väzieb na Rusko. SBU vykonala desiatky prehliadok, ktoré sa týkali ďalších zamestnancov NABU. Obdobné prehliadky sa uskutočnili údajne aj v úradoch SAP.
Opoziční poslanci ukrajinského parlamentu medzičasom vyzbierali dostatok podpisov, aby zaregistrovali vlastný návrh zákona. Tak by mohli zrušiť problematické ustanovenia legislatívy schválenej v parlamente v utorok Zelenského stranou Sluha národa.
Bezprostredne podľa Reuters nebolo zrejmé, kedy sa podarí Najvyššej rade prerokovať predkladané návrhy zákonov. Od stredy sa totiž začali štvortýždňové parlamentné prázdniny.