Poplatky za zdravotné výkony nie sú jednotné a nemajú platnú právnu úpravu. Poukázal na to verejný ochranca práv. Podľa neho sa tým obmedzuje prístup pacienta k potrebnej zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje nový, prehľadnejší zoznam poplatkov.
Podľa verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského sa poplatky vyberajú za zdravotné výkony, ktoré neboli na vyžiadanie pacienta. Napríklad poplatok za PCR test alebo poplatok za registráciu pacienta. Inak by boli hradené zo zdravotného poistenia.
„Alebo poplatok za manažovanie termínu pacienta. Potom to boli poplatky za ošetrenie zubného kazu v základnom prevedení, poplatky za röntgen zuba,“ doplnil Dobrovodský.
Poplatkom za zdravotné výkony sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Soňa Hlavatá:
„Komplexný audit poplatkov a doplatkov v MZ SR za roky 2024 a 2025 ukázal, že 42 percent pacientov zaplatilo v ambulancii určitý poplatok mimo legislatívny rámec,“ informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Veronika Daničová.
Vyššie ceny za úkon môžu pacienta odradiť od návštevy lekára a vyšetrenie odloží. Upozorňuje na ne aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). „Ide napríklad o poplatky za rôzne služby ešte pred samotným vyšetrením, čo môže ľuďom obmedziť prístup k potrebnej zdravotnej starostlivosti,“ upresnila hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
„V konečnom dôsledku to bude štát stáť viac peňazí, lebo bude musieť byť ošetrený v rámci nemocnice, urgentu alebo nejaké ťažké choroby, do ktorej sa rozvinie jeho stav,“ poznamenal Dobrovodský.
Predchodca ministra zdravotníctva Marek Krajčí (hnutie Slovensko) tvrdí, že dostal podnet z ortopedického oddelenia. Pacient mal údajne k naplánovanej operácii podpísať dodatok.
„Na základe ktorého mali zaplatiť tisíc eur za danú hospitalizáciu. Údajne si objednávajú nadštandardné služby. Samozrejme, že títo pacienti vôbec netušili, že tisíc eur budú musieť platiť,“ priblížil Krajčí.
Dobrovodský žiada transparentný systém
Verejný ochranca práv žiada, aby ministerstvo zdravotníctva vytvorilo transparentný systém, za ktorý úkon a prečo pacient platí. Zároveň dodáva, že musí zabezpečiť účinnú kontrolu vyberania poplatkov.
„Aby pacient vedel predvídať, čo má kryté zo zdravotného poistenia a za čo si má platiť. Regulátorom je MZ SR, čiže ono musí prísť s nejakým návrhom,“ ozrejmil Dobrovodský.
Ministerstvo zdravotníctva na základe auditu uzavrelo memorandum so Zväzom ambulantných poskytovateľov. „MZ SR pripravuje rámec pre vytvorenie transparentného a verejne dostupného zoznamu poplatkov s jasne definovanými pravidlami v záujme bezpečnosti a ochrany pacienta,“ avizovala Daničová.