Ministerstvo vnútra chce otvoriť diskusiu o zmenách, ktoré by zvýšili transparentnosť financovania politických strán zo štátu. Ten im tento rok prerozdelí vyše 14 miliónov eur. Nárok na príspevok majú strany podľa výsledkov posledných parlamentných volieb. Zákon im neprikazuje podrobne uvádzať, ako tieto peniaze využívajú.
Najviac peňazí tento rok získa Smer-SD a Progresívne Slovensko. Nasledujú ďalšie parlamentné strany. V roku 2025 bude zo štátneho rozpočtu podporených celkovo deväť subjektov vrátane dvoch mimoparlamentných, ktoré vo voľbách získali viac ako tri percentá hlasov.
Tretí sektor dlhodobo upozorňuje, že súčasný spôsob financovania politických strán zo štátneho rozpočtu nie je efektívny. Transparency International tvrdí, že systém by mal byť spravodlivejší a zároveň by strany mali byť motivované hľadať aj ďalšie zdroje financovania.
Financovaniu politických strán sa v Správach venoval redaktor Jakub Horáček:
„V Transparency sme presvedčení, že Slovensko by získalo viac z férovejšieho prerozdeľovania financií a z podpory hľadania doplnkových zdrojov, podobne ako v Nemecku. Naviazanie štátnej podpory na oficiálne dary a členské príspevky by mohlo aj znížiť závislosť strán od verejných peňazí,“ uviedla Transparency International na Facebooku.
„Najlepšie, čo sa týka transparentnosti, si počínajú pobaltské krajiny. V našom systéme nevieme nič o tom, kam presne idú peniaze, ktoré poskytuje politickým stranám štát alebo aj súkromní donori,“ ozrejmil politológ Miroslav Řádek.
Súčasťou kontroly financovania strán na Slovensku sú povinné výročné správy. V nich musia uvádzať, aké sumy dostávajú zo štátneho rozpočtu či od darcov. Na čo presne tieto peniaze minú, však podľa zákona zverejňovať nemusia. Pýtali sme sa preto parlamentných strán, na čo konkrétne využívajú financie zo štátneho rozpočtu.
Ministerstvo vnútra chce otvoriť verejnú debatu o sprísnení transparentnosti. Diskusia sa má uskutočniť aj na pôde parlamentného inštitútu.
„Aby niekto nežil v mylnej predstave, že budeme tlačiť na to, aby politické strany zverejňovali zmluvy, faktúry, alebo objednávky. Máme skúsenosti, kedy sa preukázalo, že peniaze, ktoré mali ísť na fungovanie strany alebo politika, sa využívali na osobné účely,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu vnútra Michal Kaliňák.
Rezort hľadá inšpiráciu aj v zahraničí, no model financovania bude musieť podľa štátneho tajomníka zodpovedať veľkosti slovenského politického trhu.