Na hlavný obsah

NAKA vymáhala spis na súde. Ten sa sťažuje na agresívne správanie policajtov

Vo veci začala konať aj generálna prokuratúra.

policajt NAKA
Ilustračná snímka - policajt NAKA v uniforme. Foto: Polícia SR, Facebook

Kauza kajúcnikov má ďalšiu politickú dohru. Rozruch vyvolal spôsob, akým sa k súdnemu spisu domáhali kriminalisti z Národnej kriminálne agentúry (NAKA). Prišli si poň na súd, ktorý rozhodoval o väzbe pre obvinených z krivej výpovede proti Vladimírovi Pčolinskému.

Začiatkom apríla rozhodla sudkyňa z Okresného súdu Bratislava III o tom, že tzv. kajúcnici Ľudovít Makó a Boris Beňa nemusia ísť do väzby. Podozrievali ich, že krivo vypovedali v kauze údajnej korupcie niekdajšieho riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Keďže spis i s utajovanou prílohou zostali na súde, prišli si ho minulý týždeň vyzdvihnúť príslušníci NAKA aj s príkazom na prehliadku budovy súdu. Príslušná sudkyňa ani predseda súdu im ho však nechceli odovzdať.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Podľa medializovaných informácií sa sudcovia tohto súdu sťažovali, že sa policajti z NAKA správali dosť agresívne. Vyhrážali sa, že ak bude treba, zavolajú zámočníka a vylomia trezor, v ktorom súdny spis uložili.

Predseda súdu spis vyšetrovateľom nakoniec vydal. Domnieval sa, že došlo k zásahu do nezávislosti súdu. Obrátil sa na súdnu radu, ktorá začala konať. Vedenie Policajného zboru (PZ) aj špeciálny prokurátor postup polície bránia s tým, že NAKA chcela predísť znehodnoteniu či pozmeneniu dôkazov.

„Konanie, ktorým realizovali zaisťovací úkon, vôbec nekorešponduje s typom správania, ktoré popísal jeden alebo dvaja sudcovia, prípadne zamestnankyňa súdu,“ uviedol dočasný prezident PZ Štefan Hamran.

Vo veci začala konať aj Generálna prokuratúra SR. Prešetrenie postupu policajtov z NAKA pripustil aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko