Slovenská spisovateľka, autorka literatúry pre deti a mládež Božena Mačingová má na svojom konte viac ako desať vydaných kníh pre deti a mládež. Tiež veľký počet rozhlasových hier pre dospelých, viaceré rozhlasové a televízne dramatizácie, vrátane večerníčkových cyklov a ďalšie publicistické počiny.
Vlastným menom Etela Božena Čonková, rodená Mačingová, sa narodila v Košiciach 2. júna 1922. Meštiansku školu absolvovala v roku 1937 v rodnom meste.
„Ešte ako dieťa som veľmi rada čítala. Otec nosil domov noviny, lebo pracoval v tlačiarni. Naučila som sa čítať ako päťročná,“ uviedla pre Rádio Devín Mačingová.
Potom pracovala ako úradníčka v advokátskej kancelárii, do roku 1950 žila a pracovala v Prešove a vo Veľkom Šariši.
Pracovala v Československom rozhlase
V rokoch 1950 až 1952 pracovala ako úradníčka vo Východoslovenských mlynoch v Košiciach. Od roku 1952 pracovala ako redaktorka a dramaturgička košického rozhlasového štúdia Československého rozhlasu.
Najprv bola redaktorka vysielania pre deti, potom dramaturgička a vedúca literárno-dramatickej redakcie. Ako dramaturgička pripravovala do vysielania rozhlasové hry pre mládež, nedeľné rozprávky a rozprávky pred spaním.
Po zrušení košickej literárnej redakcie prešla do bratislavskej, po krátkom čase sa vrátila do Košíc a pôsobila v redakcii spravodajstva a publicistiky. Po obnovení literárno-dramatickej redakcie v Košiciach v nej pracovala až do odchodu do dôchodku v roku 1982.
Autorka rozprávok pre deti
Svoje dve prvotiny pre najmenších čitateľov – Lapajove dobrodružstvá a Šibalstvá mravčeka Štipka vydané v roku 1947 boli zúročením vlastnej fantázie autorky, ktorú využívala pri uspávaní svojich detí.
V tom istom roku v anonymnej súťaži Československého rozhlasu v Prahe získala hrou Čarovný lampáš určenou dospelým poslucháčom jednu z desiatich cien. Je autorkou ďalších rozprávok ako Gaštanko a Gaštaník (1948), Príhody ježka Pichliača a iné rozprávky (1949). Ďalšími dielami sú Bosí hrdinovia (1949), Plechové srdiečka (1953), Danuška (1962).
![](https://spravy.rtvs.sk/wp-content/uploads/2022/06/macingova-knihy-858x573.jpg)
Dospelým venovala autorka poviedkovú knihu Najkrajší dar (1962). Potom napísala psychologickú novelu Taký veľký deň (1968), autobiografickú prózu pre mládež Betka a Veterné mesto (1983). Najmenším čitateľom sa po rokoch opäť prihovorila v próze Barborka a jej babka Robotka (1989) a My spod Vrabčej skaly (2000).
Napísala aj rozhlasové hry
Božena Mačingová je autorkou viacerých rozhlasových hier. Na literárne námety vlastných kníh napísala televízne večerníčkové seriály Ježko Pichliačik (1976) a Gaštanko a Gaštaník (1978).
Popri viacerých rezortných oceneniach za svoju publikačnú činnosť získala v roku 1997 aj Cenu mesta Košice.
Spisovateľka Božena Mačingová založila v roku 1955 v Knižnici pre mládež mesta Košice tradíciu podujatia Týždeň detskej knihy.
Zomrela 23. novembra 2017 v Košiciach.