Dovoz potravín na Slovensko neutícha. Za trištvrte roka sme k nám doviezli potraviny a nápoje za 4,8 miliardy eur. Vlani za rovnaké obdobie to bolo 4 a pol miliardy eur. Vývoz dosahuje výrazne nižšie čísla.
Navyše, za hranice smerujú často základné produkty, zatiaľ čo k nám prichádzajú už spracované potraviny. To sa odráža aj na salde zahraničného obchodu s potravinami. Tento rok zatiaľ dosahuje hodnotu mínus 1 a pol miliardy eur, oproti vlaňajšku sa prehĺbilo o asi 300 miliónov eur.
Problémom so sebestačnosťou Slovenska sa v relácii Správy z regiónov venovala redaktorka STVR Jana Obrancová:
Spotreba mrkvy či cibule rastie, zberové plochy s ňou nestačia držať krok a sebestačnosť klesá. Na druhej strane, pri zemiakoch a kapuste klesá záujem spotrebiteľov, napriek tomu je sebestačnosť od sto percent ďaleko.
„Na salde zahraničného obchodu sa zelenina, ovocie a zemiaky podieľajú cirka 25 percentami, čo je, samozrejme, enormné číslo,“ uviedol predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu Jozef Šumichrast.
Úroda ovocia patrila tento rok k najlepším, dopestované ovocie však stačí len na asi polovicu toho, čo zjeme.
„V tomto smere nemôžem byť optimista, alebo ovocinári nemôžu byť optimisti, lebo nevysádzame ovocné sady. Je to mimoriadne nákladná investičná náročnosť.
Investície sú problémom aj pri zelenine a zemiakoch,“ ozrejmil predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.
„Determinujúcim faktorom sú sklady, skladovacie priestory, lebo veľa vecí vieme vypestovať, ale nevieme ich preskladniť. Samozrejme závlahy. Závlahy sú intenzifikačný faktor, bez ktorého sa už naozaj nedá pestovať vo väčšine lokalít,“ vysvetľuje Šumichrast.
Ministerstvo avizuje ďalšie výzvy
Hoci výzvy na investície vyhlásené boli, záujem poľnohospodárov výrazne prevyšoval vyčlenený balík peňazí. Rezort avizuje, že už čoskoro prídu ďalšie.
„Prvé výzvy budú vyhlásené začiatkom budúceho roka. Na závlahy pôjde 32 miliónov eur. Čo sa týka skladovacích kapacít, pripravujeme výzvu v objeme 280 miliónov eur, z ktorej bude možné čerpať peniaze aj na budovanie skladov,“ informovala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Veronika Daničová.
Podporu rezort deklaruje aj pre potravinárov, teda pre spracovateľský priemysel. Práve ten je pre chýbajúce konzervárne, mraziarne či mäsokombináty ďalším kameňom úrazu.
„Návrat k živočíšnej výrobe je podmienený tým a takisto, ak hovoríme o ovocinárstve zeleninárstve, aby to mali podniky komu predávať. To nie je také jednoduché povedať – robte to. Chce to záruky, že keď sa do toho pustíme, že to prinesie výsledky,“ podotkol predseda Klubu poľnohospodárskych novinárov Jozef Sedlák.
Aj samotný rezort priznáva, že až 77 percent toho, čo dovezieme, by sme dokázali dorobiť aj na Slovensku.