Na hlavný obsah

Ak lekári skončia, zasiahne to najmä veľké štátne nemocnice. Štáby STVR zisťovali, ako sú na tom tie menšie a súkromné

Majú kapacitu im v prípade potreby pomôcť?

Ak lekári skončia, zasiahne to najmä veľké štátne nemocnice. Štáby STVR zisťovali, ako sú na tom tie menšie a súkromné
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Ak by sa ministerstvo zdravotníctva (MZ) s lekárskymi odborármi nedohodli, kríza by nastala najmä vo veľkých štátnych nemocniciach. Štáby STVR zisťovali, ako a či by vedeli zvládnuť nápor pacientov po prvom januári v regionálnych, a najmä v súkromných nemocniciach. A či tieto menšie nemocnice, kde je minimum výpovedí, majú kapacitu pomôcť tým väčším.

Po sviatkoch sa v Tatrách začne typická zimná lyžiarska sezóna. V nemocniciach pod Tatrami budú ošetrovať nielen domácich pacientov, ale aj dovolenkárov. Nemocnica Poprad nezverejnila počet lekárov vo výpovedi. Nekomentuje to ani rezort.

„Nemocnica Poprad pozorne sleduje vývoj rokovaní medzi MZ a Lekárskym odborovým združením (LOZ) . Aktuálnu situáciu monitoruje krízový štáb nemocnice. V tejto chvíli poskytujeme zdravotnú starostlivosť bez obmedzení,“ tvrdí hovorkyňa Nemocnice Poprad, a. s. Sylvia Galajda.

Náporu na malé a súkromné nemocnice sa v Správach venovali regionálne štáby a Miriam Dobrotová:

V nemocniciach v Spišskej Novej Vsi, Levoči a Kežmarku majú výpovedí minimum. K prípadnej výpomoci, ak by nastala krízová situácia v regióne, sa nevyjadrili.

„V zdravotníckych zariadeniach v sieti AGEL sme zaznamenali pod jedno percento výpovedí a aj tie sú už postupne sťahované. Výpovede zo služieb neevidujeme. Môžeme pacientov ubezpečiť, že zdravotná starostlivosť v našich zariadeniach je naďalej poskytovaná v štandardnom režime,“ uvádza hovorkyňa siete nemocníc AGEL SK Jarmila Ševčíková.

V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch je zo 74 lekárov 27 vo výpovedi. Sú to pneumológovia, chirurgovia a anestéziológovia.

„S tým, že na oddelení anestéziológie, vrátane primára, deklarovali, že sú pripravení stiahnuť výpovede a zostať pri pacientovi, o ktorého ide. Ide o siedmych lekárov,“ hovorí riaditeľ ústavu Slavko Rodák.

Môžu pomôcť

Vo Vyšných Hágoch avizovali, že v prípade krízovej situácie majú kapacitu pomôcť ostatným zdravotníckym zariadeniam v regióne.

„V plnom rozsahu by sme vedeli pomôcť s pneumológiou. Rovnako by sme sa vedeli postarať o pacientov na JIS a o pacientov, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pomôcť vieme aj pri anestéziológií a čiastočne aj v prípade hrudníkovej chirurgie,“ pokračuje Rodák.

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) potvrdil, že riešia aj možné krízové scenáre vzájomnej pomoci. V prípade, že by k nim došlo, mimoriadnu situáciu však musí koordinovať štát.

„Samotné nemocnice združené v ANS, ktoré poskytujú zhruba 47 percent nemocničnej starostlivosti, by neboli schopné to zvládnuť. Musí to byť synchronizované – naše nemocnice aj štátne nemocnice,“ vysvetľuje prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.

Regionálne nemocnice

V bojnickej nemocnici pôvodne podalo výpovede 92 lekárov. Tento týždeň jeden lekár výpoveď stiahol. Ak sa nepridajú aj ďalší, v novom roku bude ohrozená akútna zdravotná starostlivosť pre 200-tisíc ľudí.

Vedenie nemocnice oslovilo okolité zariadenia, či vedia poskytnúť pomoc obyvateľom hornej Nitry. „V tých menších nemocniciach rozsah zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujú, je základný. Naše problémy, hlavne s operačnými odbormi, to vôbec nerieši,“ tvrdí lekár Ján Krbúšik.

Prevádzkovateľ nemocnice v Partizánskom sa k prípadnej pomoci iným odmietol vyjadriť. Nemocnica Handlová akútnu zdravotnú starostlivosť neposkytuje. „Hlavnou prioritou je poskytovanie následnej a plánovanej starostlivosti a s tým súvisiacej kvalitnej diagnostiky a liečby,“ objasňuje Ševčíková.

Rovnako ako bojnická nemocnica je aj lučenecká regionálnou nemocnicou. Výpovede podalo šesť lekárov z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia.

„Plynie im výpovedná lehota, ktorá končí 31. januára. Všetci primári a ich zástupcovia, ako aj vrchné sestry, deklarovali, že neodídu od pacientov a budú poskytovať zdravotnú starostlivosť,“ hovorí riaditeľka Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Lučenec Daniela Pršebicová.

Asociácia nemocníc Slovenska vyzvala LOZ, aby apelovalo na svojich členov, nech výpovede stiahnu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko