Na hlavný obsah

Začal sa židovský sviatok Chanuka, naraz s Vianocami sa oslavuje len raz za 20 rokov

Židia zapaľujú prvú z ôsmich sviečok.

Začal sa židovský sviatok Chanuka, naraz s Vianocami sa oslavuje len raz za 20 rokov
Chanukija alebo menóra - židovský svietnik. Foto: pixabay.com

Po stredajšom (25. 12.) západe Slnka sa začal židovský Sviatok svetiel – Chanuka. Aj na Slovensku židia zapaľujú prvú z ôsmich sviečok chanukového svietnika. Plameň sviece sa podvečer rozhorel aj v historickom centre Košíc.

Šišky, zemiakové placky či typický svietnik Chanukija sú symbolmi židovskej Chanuky. “Chanuka je radosť pre celú rodinu a najmä pre deti,” uviedol duchovný Židovskej náboženskej obci (ŽNO) Košice Avi Vazana.

Prvú sviecu zapálili v stredu a ďalšie budú zažínať v nasledujúcich dňoch. Stále tesne po zotmení. “Teda teraz to vychádza, že by sme poslednú zapaľovali 2. januára,” ozrejmil predseda ŽNO Košice Ivan Skljarsky.

Židovskému Sviatku svetiel sa v Správach venoval redaktor Ondrej Behún:

Príbeh Chanuky sa začal pred viac ako dvetisíc rokmi. Po oslobodení jeruzalemského chrámu v ňom na svietenie ostal olej maximálne na jeden deň. Stal sa však zázrak a vydržal osem dní.

“A to je zvláštny zázrak a berieme to v histórii ako silu, že tmu premohlo aj svetlo. Takže je to odkaz aj pre dnešnú dobu,” priblížila kurátorka Galérie Ľudovíta Felda Jana Teššerová.

“Práve svetlo je odkaz, základná symbolika Chanuky. A odkaz aj pre dnešok – svetlo je opakom tmy, osvietenosť je opakom tmárstva,” vysvetlil predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku Richard Duda.

Nie vždy sa oslavujú naraz

Aj keď Vianoce a Chanuka nemajú identický pôvod, ich spoločnými menovateľmi sú nádej a svetlo. Nie každý rok sa však tieto dva sviatky oslavujú naraz. “V julianskom kalendári, ktorý používame, to nemá stabilný dátum ako v kresťanskom, a tým pádom to môže byť od konca októbra do konca decembra,” doplnil Skljarsky.

“Každých 20 rokov pripadne Chanuka na Vianoce, takže oslavujeme spoločne aj Vianoce, aj Chanuku,” dodala Teššerová.

V takzvaných zmiešaných rodinách takéto sviatky volajú “Vianuka”. “Príbehy sa odohrali len šesť kilometrov od seba, vlastne toľko je vzdialený Betlehem od Chrámovej hory,” uzavrel Duda.

Aj na košickej Hlavnej ulici tak najbližších osem dní budete môcť okrem kresťanských vianočných symbolov vidieť aj tie židovské.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko