Na hlavný obsah

V smetnom koši končia tony potravín. Štát pripravil projekt pre ľudí v najväčšej núdzi

Najčastejšie končí v koši chlieb, zelenina a mliečne výrobky.

V smetnom koši končia tony potravín. Štát pripravil projekt pre ľudí v najväčšej núdzi
Ilustračná snímka. Foto: Lenscap/Alamy/Profimedia

Každá domácnosť na Slovensku ročne vyhodí okolo 60 kilogramov potravín. Najčastejšie končí v koši chlieb, zelenina a mliečne výrobky. Ohrozených chudobou je pritom podľa štatistického úradu vyše 940-tisíc ľudí. Mnohí z nich si nemôžu dovoliť ani jedno poriadne jedlo za deň. Pomôcť má národný projekt Potravinová pomoc.

Národný projekt má dostať potravinové balíčky na stôl tých najchudobnejších. Teda k rodinám detí v hmotnej núdzi, ľuďom bez domova či utečencom.

„V prvom rade sú tieto potraviny z národného projektu určené práve pre nich. Vieme, že na západe vznikajú prebytky a práve na východe nám tieto potraviny chýbajú,“ ozrejmila splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.

Plytvaniu potravinami sa v relácii Správy :24 venovala redaktorka Natália Krížová:

„Na Slovensku ročne plytváme viac ako 600 ton potravinami, ktoré sú stále ešte pri bezpečnom používaní vhodné na konzumáciu. Projekt má za úlohu zmapovať prostredie, kde sa nachádzajú prvovýrobcovia, kde vzniká nadbytok potravín,“ doplnila.

Najviac potravín vyhodia podľa dát domácnosti. Vďaka prísnej legislatíve sa množstvo jedla vyhodí v reštauráciách a obchodoch. Pomôcť zastaviť plytvanie môže internetová platforma, cez ktorú reštaurácie či pekárne jedlo pred koncom spotreby ponúknu za zníženú cenu.

„Týmto spôsobom jedlo nájde využitie namiesto plytvania. Ľudia oceňujú, že môžu šetriť peňaženku, že menej plytvajú potravinami. Hovoríme najmä o študentoch, o rodinách s deťmi a o ekologicky zmýšľajúcich zákazníkoch,“ priblížila obchodná manažérka Munch Slovensko Katarína Klíčová.

Národný projekt Potravinová pomoc sa zameriava na výrobcov a poľnohospodárov. Je plne financovaný z európskych prostriedkov. Momentálne je v pilotnej fáze. Potraviny by mali tí, ktorí to potrebujú, dostať čoskoro. Podľa splnomocnenkyne už vo februári 2025.

V odpade skončí až jedna tretina vyrobených potravín. Dôvody sú rôzne – nadúroda, nízke výkupné ceny, nedokonalý vzhľad, koniec doby spotreby či nezáujem zákazníkov. Proti plytvaniu môže svojou troškou prispieť každý, napríklad zodpovedným nakupovaním a kreatívnym varením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika