Na hlavný obsah

Silvestrovské oslavy a ohňostroje sú stresujúce pre všetky zvieratá, aj tie v zoologických záhradách

Tohtoročné oslavy by však mali byť o čosi pokojnejšie.

Silvestrovské oslavy a ohňostroje sú stresujúce pre všetky zvieratá, aj tie v zoologických záhradách
Horiaca zábavná pyrotechnika. Foto: STVR

Používanie zábavnej pyrotechniky môže mať pre zvieratá až smrteľné následky. Škodí nielen spoločenským a voľne žijúcim, ale aj tým v zoologických záhradách. Zárukou bezpečia nie je ani presťahovanie tvorov do vnútorných uzavretých priestorov.

Jedno z najstresujúcejších období pre zvieratá sú oslavy nového roka. “Keďže nevedia, že čo sa deje, tak sa môžu dostať do veľkého stresu, ktorý môže vyústiť do paniky a až do zdravotných problémov,“ vysvetlila právnička iniciatívy Zvieracieho ombudsmana Lenka Grešová.

“Aj keď poznajú ten svoj priestor, tak môže dôjsť k tomu, že si ublížia, napríklad nárazom. Tak a vyľakajú, že sa rozbehnú oproti nejakému hradeniu alebo plotu,“ uviedol vedúci zoologického oddelenia Zoologickej záhrady Košice Patrik Pastorek.

V zoologických záhradách to zvieratá nemajú ľahké ani niekoľko dní po ohňostrojoch. Neraz sa boja vyjsť do vonkajších výbehov a nespolupracujú s chovateľmi. A to aj napriek tomu, že ich dôverne poznajú.

“Na ďalší deň vidíme, že príjem potravy je obmedzenejší alebo že to zviera je vystresovanejšie. Potrebujeme nejako pristúpiť k tomu, aby sme ho upokojili. Avšak u týchto voľne žijúcich zvierat, ktoré chováme v zoologických záhradách to nie je také jednoduché ako u domácich miláčikov,“ dodal Pastorek.

Používaniu zábavnej pyrotechniky sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Miriam Palková:

Nový zákon

Tohtoročné oslavy by mali byť o čosi pokojnejšie vďaka novému zákonu. Ten hovorí o zákaze používania vybranej zábavnej pyrotechniky. Odborníci pripomínajú, že existujú aj alternatívy.

„Napríklad laserové efekty, svetelné efekty, kombináciou s nejakou miernejšou pyrotechnikou takzvanými dymo-muzikálmi, laserový ohňostroj. Sú potom rôzne plameňomety a rôzne imitácie alebo dymové efekty. Oni sú menej hlučné a vyvolávajú silný zážitok,“ priblížil pyrotechnik a výkonný riaditeľ DETONICS S.A. Ján Feher.

“Je to pre nás veľmi potešujúce a berieme to ako také malé víťazstvo. Treba ale brať do úvahy aj to, že nie je všetko len právna úprava, ale je potrebné ju aj kontrolovať,“ dodala Lenka Grešová.

Na dodržiavanie pravidiel o používaní pyrotechniky dohliadajú nielen policajti, ale aj Štátni ochrancovia prírody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko