Na Slovensku má trvalý pobyt viac ako 24-tisíc lekárov. Osemnásť percent z toho žije v zahraničí. Väčšina z nich odišla hneď po ukončení štúdia, pričom ich lákajú najmä lepšie podmienky v zdravotníctve. Naše ministerstvo tvrdí, že sa ich snaží postupne zlepšovať.
Barbora je študentka tretieho ročníka na medicíne. Po vyštudovaní zvažuje odchod a prácu v zahraničí. „Momentálne ešte nie som na 100 percent rozhodnutá. Ale aj na základe najnovšieho zákona ma to o to viac prikláňa k tomu, odísť,“ priznala Barbora Jarabáková.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pracuje na stabilizácii personálu. „Aktuálne sa nám podarila presadiť zmena vo vzdelávaní lekárov. Umožníme zdravotníckym pracovníkom v období prerušenia špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy z dôvodu materskej alebo otcovskej dovolenky pokračovať v teoretickej časti vzdelávania. Chceme predovšetkým udržať lekárov v systéme a vychovať ich nasledovníkov,“ uviedol rezort.
Podľa Študentskej rady vysokých škôl študenti uprednostňujú prácu v zahraničí najmä vďaka vybavenosti nemocníc a celkovému stavu zdravotníctva v danej krajine.
„Zahraničie ponúka lepšie podmienky v zdravotníctve, keďže momentálne vieme, že ako aj nemocnice, tak aj nemocničný systém na Slovensku je zastaralý,“ dodala študentka Barbora.
Odchodu lekárov do zahraničia sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
„Najčastejšou destináciou, kam putujú naši lekári, ak nežijú na Slovensku, je Česká republika a Nemecko. Sú to zväčša lekári, ktorí ukončia vysokú školu do veku 34 rokov,“ priblížila hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov Jasmína Stauder.
Najviac lekárov odchádza z východu
Najviac odchádzajúcich lekárov je podľa štatistík z Prešovského a Košického kraja. Študentka medicíny Barbora hovorí, že je aj veľa dôvodov, prečo na Slovensku zostať.
„My tu máme pomerne vhodné platové podmienky, aj vďaka memorandu, ktoré bolo v roku 2022 medzi Lekárskym odborovým združením a ministerstvom zdravotníctva,“ uviedla.
„V podstate vyjadrujú tí mladí končiaci lekári záujem o to, tu zostať, pretože stále veria, že sa tie podmienky môžu zmeniť. Sami chcú prísť a meniť tie podmienky, sami chcú prísť a zlepšiť to zdravotníctvo,“ dodala.