Mierne zimy sa v posledných rokoch prejavili aj zvýšenou aktivitou medveďov. Vyššie teploty skracujú ich zimný spánok. Pri pobyte v prírode by sme preto mali byť opatrní. Zásahové tímy pozorujú pohyb viacerých jedincov po celom Slovensku.
Slabšie zimy bez snehu a dostatok dostupnej potravy sú pre medvede impulzom, aby sa neukladali na zimný spánok.
„V podstate tento pohyb jedincov je v rámci celého Slovenska, kde sa medveď hnedý vyskytuje, čiže ide o viacero jedincov. Zásahové tímy či už na Turci, v Tatrách, na Poľane, pozorujú pohyb viacerých jedincov medveďa hnedého,“ uviedol člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého Západ Marek Veverica.
Viac o zimnej aktivite medveďov zisťoval v relácii Správy redaktor STVR Dominik Veľas:
Podľa odborníkov môžu počas zimy niektoré jedince aj zmeniť svoj brloh. Skracovanie spánku považujú vzhľadom na zmenu klímy za prirodzenú.
„Medvede patria medzi takzvané nepravé zimné spáče. To znamená, že sú aktívne aj počas zimy. Závisí to od viacerých faktorov, jednak od ekologických podmienok danej lokality, dostupnosti potravy, ale napríklad aj od fyziologického stavu daného jedinca,“ vysvetlila zoologička Národného parku Veľká Fatra Stanislava Pekárová.
„Keď nie je veľká vrstva snehu a sú napríklad bukvice, tak je to prirodzené, s výnimkou medvedíc, ktoré rodia mláďatá, tak jednoducho medvede môžu byť vonku. Umocňuje to aj to, že medvede stále poľovníci prikrmujú. Takže keď majú aj krmoviská, nie je veľa snehu, tak je úplne normálne, že sú vonku,“ ozrejmil ekológ Erik Baláž.
Okrem oblastí bučín, kde je pre nich ľahko dostupná potrava, sa môžu pohybovať aj v okolí svojho brlohu. „Často sú to brlohy v rôznych skalnatých terénoch. Využívajú rôzne skalné previsy, pukliny alebo vývraty stromov v kalamitiskách, takže takýmto nedostupným terénom by sme sa mali počas zimy vyhnúť,“ odporučila Pekárová.
Pri turistike by sme si mali dávať väčší pozor a všímať si stopy v okolí. „Môžu sa stretnúť aj s trusom, aj keď už v týchto mesiacoch pomenej, ale najdôležitejšie sú stopy. Automaticky, akonáhle turisti prídu a miesto, kde sa nachádzajú čerstvé stopy, týmto lokalitám by sa mali čím skôr vyhnúť, opustiť ich,“ upozornil Veverica.
Miernejšie zimy a nedostatok snehu vplývajú aj na obojživelníky. Tým chýba voda zo snehu, ktorá by sa počas jari uvoľňovala do mokradí.