Čo by sa už len mohlo pokaziť na pláne odísť do dôchodku a užívať si zaslúženú penziu? Možno akurát to, že vám v evidencii odpracovaných rokov bude nejaké obdobie chýbať. Tesne pred odchodom na dôchodok to s hrôzou zistila aj pani Oľga.
Dokumenty, ktoré by dokazovali, že aj v roku 1992 bola riadne zamestnaná, chýbajú. Existujú síce aj iné možnosti no zdá sa, že po takej dlhej dobe sa ťažko hľadajú nielen bývalí zamestnávatelia, ale aj pamätníci. Prípadu sa v reportáži pre reláciu Občan za dverami venoval redaktor Michal Čabák.
Pani Oľge ostáva do riadneho dôchodku odpracovať ešte približne rok a pol. Vlani však pre výhodné podmienky uvažovala aj o predčasnej penzii.
„Bola som na Sociálnej poisťovni, doniesla som tam všetky papiere, pani sa pozrela do počítača a tam prišli na to, že mi rok chýba,“ povedala budúca dôchodkyňa Oľga Trnková.
Konkrétne ide obdobie od 1. marca 1992 do konca februára 1993. Pani Oľga je však presvedčená, že už aj v tomto čase bola zamestnaná v Poľnohospodárskom družstve Popudinské Močidľany.
„Oni mali prenajatú miestnosť na obecnom úrade v Trnovci a tam mali spravený bufet. Vozili mi tam tovar a ja som im to predávala. Potom som im nosila peniaze, čo sme utŕžili,“ uviedla Trnková. Z tohto obdobie nemá nijaké výplatné pásky. Podľa jej slov im dávali obálku, kde podpisovali len príjem peňazí.
Pracovnú zmluvu nenašla
Pani Trnková nenašla ani pracovnú zmluvu. Jedinými dokladmi z tohto obdobia, ktorými disponuje, sú potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zápočtový list. Kým podľa zápočtu na družstve pracovala až od 1. marca 1993, podľa potvrdenia už od januára.
„Bola to moja chyba, že som si ten papier nevšimla, že tam mám napísané o rok menej. Došla som na to až teraz, keď som si išla vybavovať ten dôchodok,“ uznala Trnková.
Dátum na zápočtovom liste nesedí ani s údajmi Sociálnej poisťovne. Tá pani Trnkovú ako zamestnankyňu poľnohospodárskeho družstva eviduje od 1. januára 1993. Či na družstve pracovala aj v roku 1992, Sociálna poisťovňa zo svojich systémov nedokáže zistiť.
„Pripomeniem, že pred rokom 1993 zamestnávatelia nemali povinnosť dodávať Sociálnej Poisťovni evidenčné listy za svojich zamestnancov. Táto povinnosť im vznikla až po 1. 1. 1993 a preto aj pani Trnkovú, prihlásil jej zamestnávateľ od 1. 1. 1993,“ pripomenul hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.
Rozhodla sa naďalej pracovať
Keďže pani Oľge by chýbajúci rok znížil výšku predčasnej penzie, rozhodla sa naďalej pracovať. Popri tom sa usiluje nájsť spôsob, ako zdokumentovať chýbajúci rok dôchodkového poistenia.
„Pokiaľ ten zamestnávateľ existuje, treba sa naňho obrátiť. Najlepšie doporučeným listom a žiadosťou o túto dokumentáciu, ktorú potom poistenec doplní do Sociálnej poisťovne,“ poradil Igor Horváth z Dôchodkovej poradne.
„Poľnohospodárske družstvo Popudinské Močidľany archivuje pracovnoprávnu dokumentáciu v zmysle platných právnych predpisov a všetky dostupné evidenčné doklady boli pani Trnkovej na základe jej žiadosti odovzdané. Pracovnú zmluvu ani iné pracovnoprávne dokumenty týkajúce sa rozhodného obdobia (1. 3. 1992 – 28. 2. 1993) sa nám v našom archíve nepodarilo dohľadať,“ uviedol predseda predstavenstva PD Popudinské Močidľany Pavel Tokoš.
„Tak potom je posledná šanca pre našich poistencov. Môžu s použitím čestného vyhlásenia odporučiť dvoch svedkov, ktorí im dosvedčia, že v tomto období boli u tohto konkrétneho zamestnávateľa zamestnaní,“ prezradil Kontúr.
Oslovila bývalého predsedu družstva
Ak chcú poistenci preukázať aj konkrétnu sumu príjmu na danej pozícii a v danom čase, Sociálnej poisťovni musia poskytnúť kontaktné údaje na minimálne dvoch bývalých kolegov.
„Na základe týchto údajov si SP vo svojich systémoch preverí, koľko títo kolegovia zarábali a z týchto údajov potom bude vychádzať pri posudzovaní výšky dôchodku tohto klienta,“ pokračoval Kontúr.
Takýto postup zvolila aj pani Trnková a oslovila napríklad bývalého predsedu družstva. „Tiež mi povedal, že on si nepamätá, že je to veľa rokov dozadu, že mi žiadne čestné prehlásenie nedajú, nič,“ povedala Trnková.
„Je potrebné si uvedomiť, že sa jedná o záležitosť staršiu ako 30 rokov. V súčasnosti už v Poľnohospodárskom družstve Popudinské Močidľany nepracuje žiaden zamestnanec, ktorý v Poľnohospodárskom družstve Popudinské Močidľany pôsobil v rozhodnom období a ktorý by sa k týmto skutočnostiam mohol zodpovedne vyjadriť,“ ozrejmil Tokoš.
Pani Oľga tak bude mať k dispozícii len čestné prehlásenie od členov vlastnej rodiny. V prípade, ak by jej Sociálna poisťovňa týchto 12 mesiacov neakceptovala, malo by to vplyv aj na výšku jej budúcej penzie.
„Keďže sa bavíme o 12 mesiacoch z celkového obdobia viac ako 40 rokov, reálne sa možno bavíme o krátení dôchodku – v prípade teda, že sa tieto doby nepreukážu bude to na úrovni možno 10 až 20 eur,“ zhodnotil Horváth.
Elektronický účet poistenca
Hoci žijeme v digitálnej dobe, stále sa oplatí odkladať si pracovné zmluvy, výplatné pásky či dohody o ukončení pracovného pomeru aj v papierovej podobe. Či vám niečo chýba, vám ešte skôr ako o dôchodok požiadate napovie elektronický účet poistenca.
„Sú viaceré možnosti ako sa dá prihlásiť do elektronického účtu poistenca. Buď idete s pomocou čítačky a elektronického občianskeho preukazu s čipom alebo dostanete od nás prihlasovacie meno a heslo, na základe ktorého sa doňho prihlásite,“ informoval Kontúr.
„Je to veľmi zodpovedné a veľmi správne riešenie a postup, lebo dohľadávať dokumenty po 20, 30, 40, 50-tich rokoch je veľmi náročné. Pokiaľ tento zamestnávateľ neexistuje, tak by mala existovať nástupnícka organizácia, alebo ak zanikol, tak má zákonnú povinnosť mzdovú a personálnu agendu uložiť v príslušnom archíve,“ vysvetlil Horváth.
„Po celom Slovensku sú štátne alebo súkromné archívy, do ktorých sú povinní zamestnávatelia pravidelne dodávať podklady o svojich zamestnancoch. A v prípade potreby potom SP tieto archívy využíva,“ uviedol Kontúr.
Sociálna poisťovňa však môže za poistenca zisťovať chýbajúce obdobie poistenia v archívoch až po tom, keď poistenec požiada o penziu.
„Pokiaľ ide o živnostníkov, tak o nich si SP priebežne vedie svoju agendu. Ak by sa stalo, že živnostník nemá v poriadku platby do SP, mi ho na to upozorníme, alebo si môže svoju situáciu skontrolovať priebežne v systémoch SP,“ dodal Kontúr.
Dobré je tiež vedieť, že ak vás zamestnávateľ do Sociálnej poisťovne riadne prihlásil, no neplatí za vás odvody, nejde o problém zamestnanca. Toto obdobie poistenia sa vám ráta do dôchodku, akoby za vás zamestnávateľ odvody riadne platil.