Na hlavný obsah

Zmluva medzi rezortom zdravotníctva a LOZ bude stáť asi 500 miliónov eur, odhaduje asociácia nemocníc

Riaditeľ ANS bude apelovať aj na zrušenie transakčnej dane.

Zmluva medzi rezortom zdravotníctva a LOZ bude stáť asi 500 miliónov eur, odhaduje asociácia nemocníc
Na snímke minister zdravotníctva SR Kamil Šaško. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Zmluva medzi Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR a Lekárskym odborovým združením (LOZ), ktorá v decembri minulého roka zvrátila hromadné výpovede lekárov, bude štát stáť asi 500 miliónov eur.

Vyplýva to z odhadov Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). Jej prezident Marián Petko upozornil, že financie nie sú kryté rozpočtom. Zároveň pripomenul, že v sektore bude v tomto roku chýbať minimálne 350 miliónov eur.

Petko tiež informoval, že nemocnice združené v ANS budú tento rok potrebovať finančné navýšenie o 161 miliónov eur. Dôvodom je zvyšovanie platov zdravotníkov, inflácia, konsolidácia či športové poukazy pre deti.

Avizoval, že požiadavku bude tlmočiť na stredajšom (15. 1.) rokovaní s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD). Apelovať bude aj na zrušenie transakčnej dane pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

„V prípade, že nie, pristúpime k podaniu žaloby na Európsku komisiu,“ dodal prezident asociácie s tým, že by malo ísť o antidiskriminačnú žalobu.

Nevylučuje podanie na súd

V súvislosti s dohodou medzi LOZ a MZ informoval, že v približne 70 percentách nemocníc z ANS lekári stiahli svoje výpovede bez podpisu dodatku k pracovnej zmluve. Petko dodatky skritizoval, spochybňuje ich po právnej stránke.

Petko nevylúčil podanie na súd. Poukázal napríklad na to, že riaditelia nemocníc ich podpisovali pod tlakom, nie dobrovoľne. Tiež, že museli všetkých lekárov vo výpovedi prijať naspäť na dobu neurčitú bez ohľadu na to, o akého lekára ide.

Minister zdravotníctva v decembri 2024 v mene vlády podpísal s LOZ zmluvu o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Vláda sa v nej zaviazala k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov. Jednou z nich bolo zabezpečenie dodatkov k pracovným zmluvám lekárov vo výpovedi.

Zaviazala sa aj k tomu, že o sporných bodoch budú obe strany ďalej rokovať. Uzavretím zmluvy sa podarilo zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3 300 lekárov. Lekári sa vrátili do nemocníc podmienečne a vláda musí do konca februára 2025 splniť sľuby, ku ktorým sa zaviazala.

Téme sa v Správach venovala aj redaktorka Andrea Šeligová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko