Nemocnice, škôlky a zariadenia sociálnych služieb dostanú z plánu obnovy o 400 miliónov eur viac. Peniaze mali ísť pôvodne na dekarbonizáciu priemyslu či na výkup pozemkov v národných parkoch.
Tieto ciele sa však nedali zrealizovať, preto prišla na rad revízia, ktorú musí ešte schváliť Európska komisia. Nové projekty treba dokončiť do polovice budúceho roka.
Väčšina z uvoľnených peňazí sa použije na navýšenie už existujúcich výziev, ako je budovanie domovov sociálnych služieb alebo materských škôl. Najviac, 200 miliónov eur pôjde na výstavbu a obnovu nemocníc. Ktorých konkrétne, zatiaľ nevieme.
„K dnešnému dňu nebolo zo strany ministerstva zdravotníctva zatiaľ rozhodnuté o prerozdelení dodatočnej alokácie,“ uviedol hovorca ministerstva Andrej Wallner.
Zmenám v pláne obnovy sa v relácii Rádiožurnál venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Katarína Borovská:
Do plánu má pribudnúť aj nový cieľ – sadenie stromov v štátnych lesoch za 50 miliónov eur. Toto opatrenie funguje aj v iných krajinách. Napríklad v Česku išlo naň 8,5 miliardy korún (vyše 337 miliónov eur).
„Nebolo podstatné, či sa uskutočnila na plochách vyťažených po lykožrútovej kalamite, ale možno konštatovať, že väčšina podporených plôch bola po lykožrútovej kalamite,“ priblížil hovorca tamojšieho ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý.
Bývalý štátny tajomník envirorezortu Michal Kiča z mimoparlamentných Demokratov opatrenie kritizuje. Pripomenul, že plán obnovy musí obsahovať aj míľnik na zachovanie biodiverzity.
„Samotná výsadba stromov po ťažbe v hospodárskych lesoch takým opatrením nie je. To je bežná aktivita, ktorú musí vykonávať nielen štát a štátne lesy, ale ktorýkoľvek obhospodarovateľ. Akurát sa to bude ako biodiverzitné opatrenie prezentovať,“ vysvetlil Kiča.
Eurokomisia má revíziu schváliť do leta
Ministerstvo životného prostredia ani rezort pôdohospodárstva na naše otázky nereagovali. Európska komisia má revíziu schváliť do leta. Na dokončenie projektov tak bude ostávať niečo vyše roka.
„Po revízii sa už nedajú robiť žiadne úpravy a v prípade, ak tieto revidované opatrenia nie sú reálne, tak sa peniaze musia vracať späť do Bruselu,“ povedal podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD).
Podľa Barbary Zmuškovej z portálu Euractiv sa mohlo o revíziu požiadať skôr. Zároveň pripomína ďalšie riziko, ktoré súvisí s odloženou modernizáciou košických oceliarní U.S. Steel.
„Jeho vysoké pece sú momentálne najväčším prispievateľom k celkovému uhlíkovému dlhu Slovenska. Tam momentálne nie je nejaká alternatíva, ktorá by rovnakým dielom prispela k boju proti zmene klímy,“ uviedla Zmušková.
Návrh revízie nešiel cez medzirezortné pripomienkové konanie. Podľa Petra Kmeca tým vláda preberá za plán obnovy plnú zodpovednosť.