Po tragédii na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi v utorok (21. 1.) študenti prvýkrát prekročili prah školy a pre väčšinu to bola veľká emočná výzva. Urobili tak pod dohľadom psychológov a s ich pomocou sa pokúšajú poraziť úzkosť, strach a smútok. Prvý krok urobili už tým, že do školy prišli.
„Od začiatku, ako sa to stalo, počúvame od nich to isté, že si nevedia predstaviť, že sa vrátia späť. Do tej budovy, aj do tej triedy, kde sa udiala tragédia,“ opísala psychologička z IPčko Lenka Kvašňáková.
Niektorí kráčali ku škole sami, iní v skupinkách. Pre mnohých z nich to bolo azda najťažšie školské ráno v ich živote. Do budovy vchádzali bočným vchodom, kde ich čakali tímy psychológov.
„Vstúpiť do samotnej budovy bola výzva pre študentov, ale aj samotných učiteľov. Bola ich plná telocvičňa. Tešili sme sa, že prišli,“ uviedla Kvašňáková.
V škole bolo deväť psychológov. Nastúpili so študentmi na pomyslenú cestu k návratu do školských lavíc. Chcú vytvoriť pocit bezpečia, učiť študentov ako vyjadriť svoje pocity a ako ich spracovať.
„To je náš absolútny záujem a chceme im v tom všetkým pomôcť. Pretože nemôžeme tomu násiliu, ktorému boli vystavení, nechať moc nad ich životmi,“ povedal psychológ a riaditeľ IPčka Marek Madro.
Ako vyzeral prvý školský deň študentov v Spišskej Starej Vsi, zisťovala v relácii Správy z regiónov redaktorka Ivana Ratkovská:
Zriadili špeciálnu miestnosť
Psychológovia v študovni na prízemí vytvorili akúsi „izbu spomienok“ – miesto pre modlitbu a únik do bezpečia. V „triede hrôzy“ na poschodí, kde páchateľ útočil, sú robotníci.
„Trieda nie je zatvorená, v nej sa pracuje a prerába sa tak, aby spomienky neboli,“ priblížila riaditeľka gymnázia v Spišskej Starej Vsi Anna Kromková.
„Je to aj z psychologického hľadiska veľmi dôležité urobiť, pretože oni doteraz vidia, ako sa to stalo, kde to bolo a potrebujeme, aby sa vrátili do nového, iného prostredia,“ vysvetlil Madro.
„Svoju podporu študentom chce zajtra prejaviť priamo na gymnáziu aj spišský diecézny biskup František Trstenský. „Chceme sláviť svätú omšu spojenú aj s požehnaním tých priestorov,“ ozrejmil.
Školský psychológ chýba
Tím psychológov bude so študentmi celý týždeň. Ale raz odídu a riaditeľka školy si uvedomuje, že bez školského psychológa to nepôjde.
„Tu v Zamagurí sme nenašli psychologičku, ktorá by bola schopná nám robiť školského psychológa. Lebo nie sú,“ skonštatovala Kromková.
„Dáme peniaze na to, aby sa okamžite zabezpečil psychológ, ale my ho tam fyzicky nevieme dotiahnuť,“ vyhlásil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Na gymnáziu rátajú aj s tým, že niektorí študenti sa už nebudú chcieť vrátiť. „Ale zatiaľ o prestup na inú školu nikto nepožiadal,“ avizovala Kromková.