Rakúsko sa inšpirovalo aj Slovenskom. Od januára zaviedlo zálohový systém na plastové fľaše a plechovky. Za každý označený obal si zákazníci priplatia 25 centov. Snahou je obmedziť odpad, ktorý sa dá opätovne využiť. Aj softvér zabezpečuje slovenská firma.
Na nákupy chodia do rakúskeho pohraničia mnohí Slováci. Žije tu aj početná slovenská menšina. V tomto obchode sa nenachádza ani jedna zálohovaná fľaša alebo plechovka. Dôvodom je, že do konca marca môžu výrobcovia ponúkať aj svoje staré obaly.
Florian vlastní potraviny vo Wolfsthale, obci za slovenskými hranicami. Predpokladá, že prvé šarže prídu o mesiac, najneskôr dva.
“Zhruba o mesiac dostaneme aj automat. V druhom obchode, ktorý mám v Bergu, budeme zbierať obaly manuálne. Až potom ich vhodíme do automatu,” informoval majiteľ potravín vo Wolfsthale Florian Kutiak.
Po vrátení označenej fľaše či plechovky dostane zákazník 25 centov späť. Sumu si môže odrátať z nákupu alebo vymeniť pri pokladni za hotovosť.
Zálohovému systému na fľaše a plechovky v Rakúsku sa v Správach venovala redaktorka STVR Tamara Lištiaková:
Zálohový systém súkromnej firmy
Zálohový systém má na starosti súkromná firma, ktorú vlastnia potravinové reťazce a zástupcovia výrobcov nápojov.
“Intenzívne sme si vymieňali skúsenosti a informácie so slovenskou firmou, ktorá u vás zabezpečuje softvér. Často sme boli aj na Slovensku, aby sme pochopili procesy,“ prezradila riaditeľka EWP Recycling Pfand Österreich Monika Fiala.
“Zálohovanie je obrovský tok peňazí a materiálu. Musíte manažovať vržtenie miliárd obalov z nápojov, takže to sú stovky a stovky miliónov, ktoré musíte dostať pod kontrolu plus obrovská logistika za tým. Náš software toto celé riadi,” povedal riaditeľ softvérovej spoločnosti Sensoneo Martin Basila.
Sme vo viedenskom supermarkete, kde vyskúšame, či vezme slovenskú flašu. Automat ju odmietol. Je totiž vybavený 360-stupňovým skenerom, ktorý dokáže prečítať slovenské logo aj čiarový kód.
Napriek tomu, že Rakúšania väčšinou berú ohľad na životné prostredie, viac ako štvrtina plastových fliaš skončila minulý rok v spaľovni, na skládke alebo pohodená v prírode. Do roku 2027 chcú dosiahnuť 90-percentnú návratnosť.