Na hlavný obsah

Premiér Fico zvolá Bezpečnostnú radu k správe SIS. Hovorí o skupine expertov, ktorá sa podieľala aj na Majdane

O zvolanie Bezpečnostnej rady žiadal aj prezident Pellegrini.

Premiér Fico zvolá Bezpečnostnú radu k správe SIS. Hovorí o skupine expertov, ktorá sa podieľala aj na Majdane
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR/Pavel Neubauer

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) zvolá na štvrtok o 9.00 h rokovanie Bezpečnostnej rady SR. Rada by sa mala venovať informáciám Slovenskej informačnej služby (SIS). Jej rokovanie bude rozšírené a zúčastní sa na nej aj prezident SR Peter Pellegrini. Premiér o tom informoval na tlačovej konferencii v stredu (22. 1.).

Fico dodal, že je podľa neho evidentné, že opozícia nechce ísť do férovej politickej súťaže. Tvrdí, že na území SR má byť skupina expertov, ktorá sa podieľala na udalostiach v Gruzínsku, ako aj na ukrajinskom Majdane. Podotkol, že skupina je prísne monitorovaná.

Premiér vyhlásil, že v pláne je skončiť pokojné protestné zhromaždenie okupáciou vládnych budov ako NR SR či prezidentský palác. „V normálnom právnom demokratickom štáte zasiahnu bezpečnostné zložky, pretože ide o porušenie zákona, dokonca v niektorých prípadoch porušenie trestného zákona. Prídu zložky, ktoré sú na to určené, a začnú, samozrejme, robiť poriadok,“ uviedol Fico.

Správe SIS sa v Správach STVR venoval redaktor Timotej Pisch:

V tomto okamihu budú podľa neho „všetky televízie sveta“ nastavené a vytvárať obraz, ako policajti zasahujú. Podľa premiéra následne dôjde k masovým protestom a prebratiu moci v krajine.

Žiadosť prezidenta

O zvolanie Bezpečnostnej rady SR žiada po návšteve SIS prezident Peter Pellegrini. Dôvodom návštevy bola správa, o ktorej v utorok (21. 1.) v parlamente informoval premiér Fico. Bližšie informácie o návšteve však prezident médiám neponúkol.

SIS údajne získala závažné informácie o dlhodobom organizovanom vplyvovom pôsobení s cieľom destabilizácie Slovenska. K e-mailu, z ktorého mala spomínaná správa vychádzať, sa medzičasom prihlásila iniciatíva Nie v našom meste. Tá naopak tvrdí, že nejde o nič nebezpečné.

Stovka adresátov

Občianska iniciatíva Nie v našom meste sa zaoberá organizovaním protestov. Vysvetlili, že e-mail je zo začiatku januára. Dostalo ho zhruba 140 adresátov. Nebol teda tajný a pripravila ho umelá inteligencia. Čerpala pritom zo zdrojov o nenásilných protestných hnutiach. Iniciatíva ho už zverejnila na sociálnej sieti.

„Nejedná sa o nič tajné, nič nebezpečné, iba o využitie nášho ústavného práva na zhromažďovanie. My sa tešíme každému slušnému človeku, ktorý sa pridá k nám a oblečie si tú žltú alebo oranžovú vestu. Pomáhajú zabezpečiť to, aby tie stretnutia ľudí boli slušné a pokojné, aby sme len deklarovali to, na čo máme nárok,“ vysvetľuje občianska aktivistka z tejto iniciatívy Zuzana Janíčková.

Správa SIS má údajne obsahovať aj dokumenty a odposluchy organizátorov protestov o tom, že v krajine chystajú prevrat. Podľa premiéra Roberta Fica ide o dôkaz prípravy „majdanu“.

Slovenská opozícia sa pripravuje na to, že bude okupovať vládne budovy. Bude brániť výkonu vládnej moci a bude to kooperovať so zahraničím. Slovenská opozícia je pripravená nerešpektovať voľby, ak ich prehrá,“ tvrdí premiér Robert Fico (Smer-SD).

Roman Michelko z SNS sa v Infovojne vyjadril, že v tajnej správe nebolo nič zásadné, iba zoznam organizátorov protestov. Koaličný poslanec Michal Bartek naopak povedal, že mu pri počúvaní tuhla krv v žilách.

Trestné oznámenie

Opozičná strana Sloboda a Solidarita podala trestné oznámenie na generálnej prokuratúre pre údajné zneužívanie Slovenskej informačnej služby na politický boj.

„Domnievame sa teda, že tým, že tieto informácie boli prezentované, ale zahrnuté do tej služby, mohla Slovenská informačná služba, jej príslušníci, jej vedenie, ľudia, ktorí o tom rozhodli, porušiť zákon, prípadne sa aj dopustiť trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Preto žiadame orgány činné v trestnom konaní, aby to prešetrili,“ hovorí poslanec Ondrej Dostál (SaS).

SIS mohla byť zneužitá aj podľa Progresívneho Slovenska. Chce žiadať o zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS. Pýtať sa chcú ako správa vznikla, koľko zdrojov SIS na jej vytvorenie vynaložila, a či je jej obsah vôbec v súlade so zákonmi.

Ohrozené práva

Amnesty International Slovensko (AIS) vyjadruje hlboké znepokojenie nad medializovanými informáciami o rokovaní parlamentu v utajenom režime a možnom zneužívaní SIS na sledovanie a následnú diskreditáciu organizácií a iniciatív občianskej spoločnosti.

Takéto praktiky podľa nej prispievajú k stigmatizácii občianskej spoločnosti a jej legitímnych aktivít a môžu predstavovať vážne narušenie práv na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu. Informovala koordinátorka komunikácie AIS Daniela Mužíková.

„Už len samotné podozrenia zo sledovania aktivistiek a aktivistov a organizácií občianskej spoločnosti sú závažné. Sledovanie je efektívny nástroj zastrašovania, ktorý ochromuje legitímne vyjadrovanie kritiky a podkopáva aktivity tých, ktorí žiadajú zmeny. Ľudia musia mať možnosť organizovať sa, vyjadrovať svoje názory a presadzovať zmeny bez strachu z monitorovania alebo zo stigmatizácie,“ povedal riaditeľ AIS Rado Sloboda.

Amnesty International varuje, že politická rétorika, ktorá pokojné aktivity prejavujúce nesúhlas prirovnáva k „majdanizácii“ alebo k „destabilizácii štátu“, nielenže nepravdivo vykresľuje legitímne občianske aktivity, ale môže odrádzať ľudí od účasti na protestoch.

AIS zároveň vyzvala premiéra Fica a vládu, aby verejne objasnili rozsah a dôvod údajného sledovania občianskej spoločnosti a vyvrátili všetky podozrenia o možnom využívaní spravodajských služieb na stigmatizáciu občanov a potláčanie ľudských práv. Zároveň žiada, aby zaručili ochranu práva na pokojné zhromažďovanie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko