Na hlavný obsah

V martinskej nemocnici ako v prvej na Slovensku úspešne transplantovali dva orgány od jedného darcu

Išlo o obličku a pankreatické ostrovčeky.

V martinskej nemocnici ako v prvej na Slovensku úspešne transplantovali dva orgány od jedného darcu
Zdravotnícky personál na operačnej sále. Foto: STVR

V martinskej nemocnici ako v prvej na Slovensku úspešne transplantovali obličku a pankreatické ostrovčeky od jedného darcu.

Operácie zvládli za 24 hodín s pomocou odborníkov zo zahraničia. Tento typ liečby môže byť na Slovensku dostupnejší pre viacerých pacientov.

Pani Lenke diagnostikovali cukrovku prvého typu keď mala sedem rokov. Je prvou pacientkou, ktorej unikátna transplantácia uľahčila život.

„Absolvovala som dialýzu niekedy dvakrát, niekedy trikrát do týždňa a ten cukor, no robil si čo chcel. Teraz je to také ustálenejšie. Môžem povedať, že je to úžasná zmena po toľkých rokoch,“ povedala pacientka Lenka Škerová.

„Jedna tretina týchto pacientov po transplantácií Langerhansových ostrovčekov nevyžaduje inzulín a druhá tretina vyžaduje, ale malé dávky. Ona spadá do tej druhej skupiny, že vyžaduje malé dávky, ale tie zareagovali veľmi rýchlo,“ vysvetlil prednosta Prvej internej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) Marián Mokáň.

Jedinečnej transplantácii sa v Správach venoval redaktor Dominik Veľas:

Pacientku nemuseli uspávať

Transplantáciu dvoch orgánov zvládli za 24 hodín. Od mŕtveho darcu odobrali ráno pankreas a obličku, ktorú následne transplantovali pacientke.

Pankreas letecky prepravili do Česka, kde v spolupráci s pražským Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny odobrali a pripravili pankreatické ostrovčeky.

„Prišli z Prahy okolo jedenástej v noci. O pol dvanástej sme išli s pacientkou na intervenčnú sálu. Prvýkrát sa na Slovensku zaviedla ihla cez kožu do pečeňovej žily a následne sa pustila infúzia. Tá tiekla zhruba 15 až 20 minút bez akýkoľvek komplikácií. Pacientka monitoroval anestéziologický tím a nebolo treba ju uspávať,“ priblížil prednosta Kliniky všeobecnej a transplantačnej chirurgie UNM Juraj Miklušica.

Pacientov môže byť omnoho viac

Podľa odborníkov má na Slovensku diagnostikovanú cukrovku viac ako tristotisíc ľudí. „Z ktorých ešte 50 percent nevieme, sú nediagnostikovaní, takže ich máme možno viac ako pol milióna. Na malé Slovensko je to obrovské číslo,“ dodal Mokáň.

Unikátna kombinácia transplantácie dvoch orgánov môže v budúcnosti pomôcť viacerým pacientom, ktorí majú cukrovku prvého typu. Potrebné je nájsť darcu.

„Sú identifikovaní v každom jednom transplantačnom centre pacienti vhodní k tomuto výkonu. Máme podporu zdravotných poisťovní a máme doriešenú logistiku a dopravu. Je tento typ výkonu dostupný v každom jednom transplantačnom centre pre obličky na Slovensku,“ uviedla prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ivana Dedinská.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny