Posledná horská rieka – Belá, sa čoraz viac zarezáva do terénu. Jej okolie vysychá. Naopak, v čase dažďov môže jej rýchlejší tok spôsobiť väčšie škody. Odborníci hľadajú spôsob, ako ju spomaliť.
Belá je posledná horská rieka. Pramení pod Kriváňom a v Liptovskom Hrádku sa vlieva do Váhu. Malá vodná elektráreň jej však spôsobila problém.
“Rieka Belá, ktorá je divočiaca a vždy tiekla v niekoľkých korytách vedľa seba, bola skoncentrovaná do jedného koryta a tým pádom sa energia sústredila iba do jedného miesta. Vzniklo tam silné zahlbovanie,“ vysvetlil ekologický konzultant Slovenského vodohospodárskeho podniku Vladimír Druga.
Na rieke Belá funguje malá vodná elektráreň takmer 25 rokov. Za ten čas rieka Belá klesla o dva a pol metra.
“Tým spôsobom sa narúša prepojenie koryta s riečnou nivou a v podstate sa jedná o znižovanie hladiny podzemnej vody, ktorá môže mať dopad aj na okolité obydlia a koniec a koncov aj na obyvateľov. Bude suchšie, bude chýbať voda v studni a podobne,“ konštatovala geomorfologička Anna Kidová.
“Ľudia prichádzajú o vodu, ryby a samozrejme aj pozemky. Pretože ak nie je vo vodnom toku dostatok štrku, voda potom berie štrk z brehu, berie pôdu, odplavuje mostné konštrukcie alebo inú technickú infraštruktúru,“ priblížil odborník na vodné toky Miroslav Kubíni.
Poslednej horskej rieke, ktorá vysychá sa v Správach z regiónov venoval redaktor STVR Milan Velecký:
Kraj chce rieku zachrániť
Žilinský samosprávny kraj sa zapojil do projektu Living Rivers a hľadá dohodu s majiteľom elektrárne, ochranármi aj majiteľmi pozemkov na tom, ako poslednú horskú rieku zachrániť.
“Jedna z možností je znovusprietočnenie nedávnych riečnych ramien, čo by odľahčilo hlavnú eróznu ryhu. K tomu je potrebné urobiť v rieke a v zahĺbenom úseku nejaké priečne, stabilizačné prahy,“ uviedol Druga.
“Myslím si, že až sa troška nezmení rýchlosť rieky Belá, tak nebude to v podstate žiadna veľká výhra. Z toho dôvodu, že tá Belá je dravec, má storočnú vodu 300 kubíkov, tam neostane kameň na kameni,“ dodal prevádzkovateľ Malej vodnej elektrárne Dovalovo Ján Jurčo.
Cieľom projektu Living Rivers je preto navrhúť, ako spomaliť Belú a zabrániť jej zarezávaniu do terénu.