Na hlavný obsah

Aj ryby prejavujú emócie. Smutnému mesačníkovi z japonského akvária chýbali ľudia, pracovníci prišli s nápadom

Rybu v akváriu rozveseľujú kartónové postavy.

Aj ryby prejavujú emócie. Smutnému mesačníkovi z japonského akvária chýbali ľudia, pracovníci prišli s nápadom
Rybu v Japonsku rozveseľujú postavy z kartónu. Foto: ČTK/Profimedia/AP

Domáci miláčikovia prahnú po spoločnosti svojich majiteľov, no povedali by ste, že osamelosťou môžu trpieť aj rybičky? S netradičným problémom sa museli vyrovnať ošetrovatelia v japonskom morskom akváriu.

Pracovníci japonského vedeckého múzea morského života Kaikyokan v meste Šimonoseki na ostrove Honšú, ktorý zahŕňa 65 obrovských vodných nádrží a akvárií, v ktorých žije vyše 500 druhov rýb, si všimli, že jeden hviezdny exponát náhle stratil apetít.

Ako sa rozhodli rozveseliť rybu v japonskom múzeu, zisťovala v relácii Dobre ráno Slovensko! redaktorka Slovenského rozhlasu Soňa Hagarová:

Išlo o mesačníka svietivého, čo je jedna z najväčších kostnatých rýb na svete. Jej latinský názov je mola mola a tvarom pripomína tanier. Jej rozpätie plutiev môže mať viac než 14 metrov a dĺžku skoro tri metre.

Exemplár, ktorý žije v Kaikyokane, nejavil záujem o medúzy, ktorými sa bežne živí a začal sa obtierať o steny akvária. Ošetrovatelia si preto najprv mysleli, že trpí nejakými parazitmi. Jednému z nich však napadlo, či rybe jednoducho nie je smutno, keďže komplex museli zatvoriť pre renováciu. A aj veľké ryby, ako sa ukazuje, sú spoločenské bytosti.

Empatický pracovník na steny akvária nalepil kartónové postavy, na ktoré navliekol rôznofarebné oblečenie. Na miesto hláv nalepil veľkoformátové fotografie rôznych tvárí.

Britský portál BBC píše, že rybe sa apetít vrátil. Aj toto môže byť jemnou pripomienkou, že domáci miláčikovia, okrem jedla a príbytku, potrebujú aj našu spoločnosť. Nie je to prvýkrát, čo spomínané múzeum morského života prišlo s inovatívnymi riešeniami, ako rozveseliť zvieratá.

Napríklad počas covidovej pandémie pre zmenu tokijské akvárium organizovalo videohovory pre svoje úhory, pretože sa im javili nepokojné v dôsledku dlhej absencie nadšených divákov. Zoologické záhrady a akváriá sa zvyčajne tešia z bohatej návštevnosti celých rodín a najmä detí, ktoré rady zvieratá pozorujú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet