Na hlavný obsah

Vyhlásenie R. Fica o deportáciách otvára viacero otázok. Politológ hovorí o možnosti diplomatického konfliktu

Podľa politológa môže ísť o zásadné vyjadrenie v jeho kariére

Vyhlásenie R. Fica o deportáciách otvára viacero otázok. Politológ hovorí o možnosti diplomatického konfliktu
Politológ Miroslav Řádek (vľavo) a premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: STVR, TASR/AP

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Sobotných dialógoch vyhlásil, že sa chystá zoznam osôb, ktoré štát deportuje. Ako mimoriadne dôležitý výstup dňa, ale aj celej premiérovej politickej kariéry, to vníma politológ Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne Miroslav Řádek. Uviedol to v relácii Aktuálne :24 na spravodajskom okruhu Slovenskej televízie.

Premiér v diskusnej relácii hovoril o skupine ľudí zo zahraničia, ktorých bude treba vyhostiť. Podľa Řádka je na mieste otázka, občania ktorých krajín to sú.

„Sú to občania Gruzínska alebo Ukrajiny alebo sú to občania západoeurópskych krajín, alebo poprípade našich západných spojencov? Nepredpokladám, že do tejto množiny Robert Fico počíta možno nejakých občanov Ruskej federácie,“ skonštatoval politológ.

Odborník pokračoval, že aj k vyhosteniam dôjde, Slovensko musí krajinám, odkiaľ pochádzajú vysvetliť dôvod deportácie. Pokiaľ by išlo o osoby s diplomatickým krytím, znamenalo by to, že krajina môže použiť recipročné opatrenia, čo by znamenalo diplomatický konflikt. Pre presnosť doplnil, že nie je jasné, kto má na zozname figurovať.

„Niečo také Slovensko ešte nezažilo a nie je to niečo, čo by bolo príjemné. Pravdepodobne tým môže utrpieť nielen naša medzinárodno-politická prestíž alebo vôbec naše ukotvenie v medzinárodno-spoločenských štruktúrach, ale súčasne to môže byť pozvánka na ďalšie masové protesty,“ priblížil Řádek.

Doplnil, že takýto krok by mohol demonštrantom slúžiť ako dôkaz o zahraničnopolitickom kurze, ktorý Fico nastavil.

„Robert Fico hovoril, že on predsa nechce vyvádzať Slovensko z EÚ a z NATO. Tak jednoducho takéto kroky štát, ktorý je ukotvený v Severoatlantickej aliancii ani v Európskej únii, voči spriateleným aj susedným krajinám nerobí,“ povedal politológ Trenčianskej univerzity A. Dubčeka.

Konflikt v Hlase-SD

Nemusíme sa čudovať, ak sa do marca dozvieme, že táto vládna koalícia končí, viedol M. Řádek. Dôkaz o jej schopnosti riadiť štát podľa politológa prinesú februárová a marcová schôdza Národnej rady (NR) SR.

Hlas-SD už vylúčil Samuela Migaľa a Radomíra Šalitroša (obaja nezaradení). Dvojica problémových poslancov Ján Ferenčák a Roman Malatinec zatiaľ v strane zostávajú. Podľa experta sa ťažko odhaduje, ako sa zachovajú. Predseda strany Matúš Šutaj Eštok ich nevylúčenie odôvodnil tým, že patria medzi zakladajúcich členov strany.

„Ale to nič nerieši. Ja sa obávam, že ani oni, pokiaľ sú stále ostrakizovaní z prostredia Hlasu-SD a aj to, že ani oni sa nezúčastnili dnešného (25. 1.) pracovného snemu, môže naznačovať, že síce je tu podaná ruka zo strany Hlasu-SD, ale oni túto ‚ponúknutú rukavicu‘ zdvihnúť nemusia,“ dodal Řádek s tým, že v súčasnej situácii je pri ich pokračovaní v strane skeptický.

Šutaj Eštok ešte musí krok strany vysvetliť premiérovi Ficovi, volal po tom v Sobotných dialógoch. Řádek skonštatoval, že zrejme nepôjde o príjemný rozhovor. Riešenie, ktoré druhá najsilnejšia koaličná strana podľa odborníka nevyhovuje „politickej matematike Roberta Fica“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko