Novela zákona o prístupe k informáciám, ktorú vetoval prezident Peter Pellegrini a koaliční poslanci prelomili jeho veto, podľa hnutia Progresívne Slovensko sťažuje prístup k informáciám. Tie im garantuje ústava. Hnutie preto podalo podnet na Ústavný súd a žiada pozastavenie novely. Podľa SNS má novela slúžiť na ochranu inštitúcií pred zvýšenými nákladmi.
Právnik ľudskoprávnej organizácie vysvetľuje, že novela zaviedla do infozákona nový inštitút mimoriadne rozsiahleho vyhľadávania informácií, ktoré má byť spoplatnené, ale nijako ho nešpecifikovala.
„Pokiaľ sa bavíme o spoplatňovaní mimoriadne rozsiahleho množstva informácií, záleží už len od konkrétnych prípadov, kto – aký starosta, aký úradník sa rozhodne, že táto informácia je mimoriadne rozsiahla a nakoniec ju spoplatní,“ vysvetľuje právnik Transparency International Ján Ivančík.
Toto považuje za problém aj verejný ochranca práv, ktorý taktiež žiada Ústavný súd o pozastavenie účinnosti sporných častí novely. „Schválená novela neupravuje konkrétne a jasné situácie, kedy sú povinné osoby oprávnené vyžadovať úhradu nákladov za sprístupňovanie informácií,“ uvádza sekretár Verejného ochrancu práv Branislav Gigač.
Novele trestného zákona sa v Správach venovala redaktorka Natália Krížková:
Ochrana inštitúcií
Podľa Romana Michelka zo SNS má novela slúžiť na ochranu inštitúcií pred zvýšenými nákladmi. „Mali sme z aplikačnej praxe tohto zákona občas zopár kverulantov ktorí zahlcovali verejné inštitúcie tým, že dávali obrovské množstvo dopytov. Tým pádom museli tie inštitúcie vyčleniť mzdové náklady na nejakého pracovníka, ktorý nerobil nič iné len toto. Keďže týchto incidentov bolo viacero, bolo to treba aj legislatívne ošetriť,“ tvrdí.
Novela zákona o prístupe k informáciám podľa Progresívneho Slovenska vniesla do infozákona nástroj na svojvôľu zo strany povinných osôb. „Medzi ne patria napríklad ministerstvá, ústredné orgány verejnej správy, či samosprávy. Ktokoľvek, kto žiada o informácie v zmysle infozákona, je tak vystavený právnej neistote a nepredvídateľnosti konania štátnych orgánov,“ hovorí poslankyňa Lucia Plaváková (PS).
„Môžu sa obrátiť na súd, sám som zvedavý, ako sa s tým popasuje Ústavný súd. Väčšina koaličných poslancov však prelomila prezidentské veto a nebrala tieto dôvody, alebo výhrady ako zásadne relevantné,“ dodáva poslanec Michelko.
Koalícia nepredpokladá, že podanie na Ústavný súd bude úspešné.