Odborový zväz sociálnych služieb zvažuje protest. Dlhodobo upozorňuje na nedostatočné mzdové ohodnotenie sociálnych pracovníkov. Obáva sa, že ich požiadavky na zvýšenie miezd vláda nesplní. V lete majú sociálni pracovníci dostať odmeny. Mnohé mestá a obce ich však nemajú z čoho vyplatiť. Ministerstvo financií so samosprávami rokuje.
Odborári upozorňujú na to, že niektorí zamestnanci v sociálnych službách z čistého platu vyžijú len ťažko. Ak sa situácia v blízkej budúcnosti nezlepší, sú odhodlaní protestovať. Práca v sociálnych službách prestáva byť atraktívna.
„To odmeňovanie sa vôbec neodráža v tej náročnosti práce, ktorá tam je psychická aj fyzická. Je tam veľa ľudí, ktorí majú pokročilý vek a preddôchodkový vek,“ upozornil predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay.
Nedostatočným mzdám sociálnych pracovníkov sa v reportáži v relácii Správy :24 venovala redaktorka Natália Dvoranová:
Niektorí sociálni pracovníci zarábajú menej než 663 eur v čistom, čo je minimálna mzda na Slovensku.
„Máme tam celú škálu profesií, ktoré majú aj dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa a zaostávajú za odmeňovaním ako v národnom hospodárstve, aj celkovo. V mnohých prípadoch sa im dopláca do minimálnej mzdy až do 4. platovej triedy, kde už je potrebná maturita,“ upozorňuje Szalay.
Odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb vyzýva Združenie miest a obcí Slovenska a samosprávne kraje, aby podpísali kolektívne zmluvy vyššieho stupňa. Sociálni pracovníci by tak dostali v polovici tohto roka štátom avizované 800-eurové odmeny. Vyplácali by ich samosprávy. Tie na to nemajú peniaze.
Sťažuje sa aj ZMOS
„Rok 2025 je najťažší v histórii. Konsolidačné opatrenia sa týkajú aj nás. Máme nižšie podielové dane. Ak štát niečo ponúka a dáva úlohu na samosprávu niečo vyplatiť, mal by s tým doručiť aj finančné prostriedky. Zatiaľ ich nedoručil,“ kritizuje predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik.
Ministerstvo financií SR s predstaviteľmi miest a obcí o témach finančnej kondície samospráv pravidelne rokuje a v takýchto konštruktívnych rokovaniach aj bude pokračovať, reagoval rezort v písomnom stanovisku.
Ministerstvo práce podporuje opatrovateľskú službu z európskych peňazí. Ročne na tento účel smerujú desiatky miliónov eur, ktoré idú najmä na mzdy opatrovateliek v sociálnych službách.