Na hlavný obsah

Poslanci na druhý pokus otvorili schôdzu parlamentu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu

Opozícia kritizuje vládnu koalíciu za chaos.

Poslanci na druhý pokus otvorili schôdzu parlamentu k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
Poslanci sedia v rokovacej sále parlamentu. Foto: TASR/Martin Baumann

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady (NR) SR k zdravotníckemu a stavebnému zákonu sa v utorok (4. 2.) podarilo otvoriť až na druhýkrát. Pri druhom pokuse sa prezentovalo 76 poslancov a parlament bol uznášaniaschopný. Prezentoval sa Dušan Muňko (SNS), ktorý pri prvom pokuse chýbal.

Poslanci na schôdzi riešia zdravotnícky zákon súvisiaci s dohodou s lekárskymi odborármi. Na programe majú tiež stavebný zákon aj návrh na úpravu niektorých zákonov v súvislosti so zmenami ním vyvolanými. Oba zákony prerokujú v zrýchlenom konaní.

Opozícia kritizuje vládnu koalíciu za to, že sa jej nepodarilo na prvýkrát otvoriť mimoriadnu schôdzu, ktorú si sama zvolala. Je to podľa nej dôkaz o tom, že nezvláda vládnutie.

Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci poznamenal, že parlament nemôže fungovať tak, že sa niekto pri hlasovaní pomýli alebo zabudne stlačiť gombík. „Nemôže byť každé hlasovanie dráma,“ skonštatoval.

Situáciu okolo mimoriadne schôdze parlamentu v relácii STVR Aktuálne :24 monitorovala redaktorka Karolína Janičíková:

„Keď nedokážu riadiť krajinu, nech od toho odídu,“ povedal s tým, že ide o jasný dôkaz toho, že koalícia je v kríze a mala by odstúpiť.

„Ak je to tak, že sa niekto pomýlil, budeme to zažívať kontinuálne, to mi príde nepredstaviteľné. Vládna koalícia má byť pevná, stabilná, má sem prinášať návrhy zákonov, ktoré budú pomáhať ľuďom,“ reagoval šéf opozičnej SaS Branislav Gröhling.

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič označil rokovanie parlamentu za chaos a hanbu. „Takto to bude asi fungovať nasledujúce mesiace a možno, bohužiaľ, aj roky,“ dodal.

Pri prvom pokuse neboli poslanci uznášaniaschopní. V rokovacej sále sa ich prezentovalo len 75, teda menej ako potrebný počet.

Neprezentovali sa poslanci opozičných strán Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a hnutie Slovensko. Rovnako aj nezaradení poslanci Radomír Šalitroš, Samuel Migaľ a poslanec Hlasu Ján Ferenčák. Bývalý poslanec Smeru súčasné pôsobiaci v klube SNS Dušan Muňko sa neprezentoval tiež.

Stále hrozí odchod lekárov

Návrh zákona, týkajúci sa zdravotníctva, minulý týždeň schválila vláda. Navrhuje ho prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Zmeny sa majú týkať valorizácie platov lekárov, zavedenia personálnych normatívov v nemocniciach či skrátenia pracovnej doby zamestnancov nemocníc.

Legislatíva súvisí s memorandom o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve, ktoré uzavrela vláda a Lekárske odborové združenie. Uzavretím sa podarilo zabrániť kolapsu nemocníc, ktorý hrozil pre výpovede viac ako 3 300 lekárov.

Odborári však trvajú na tom, aby legislatívu schválil do konca februára parlament, inak 3 300 lekárov odíde k 28. februáru z nemocníc.

Poslanci by mali na schôdzi tiež definitívne rozhodnúť o vládnom návrhu nového stavebného zákona. Jeho cieľom je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch.

Legislatíva rieši aj problematiku tzv. čiernych stavieb či zníženú úroveň disciplíny vo výstavbe.

Zákonodarcovia by mali na schôdzi rokovať aj o ďalších predpisoch, ktoré je potrebné upraviť a zosúladiť v súvislosti s novým stavebným zákonom.

Tieto zmeny musia nadobudnúť účinnosť spolu so stavebným zákonom, inak hrozia komplikácie. Parlament by mal preto úpravy prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko