Pre krásu si museli vytrpieť až príliš veľa. Ostro sledovaný prípad falošného plastického chirurga Yassina Ghaziho sa po deviatich rokoch blíži do finále. Lekár, ktorý bez povolení a atestácie operoval pacientky v obrovských mukách, sa 11. februára dozvie výšku trestu. Reportéri RTVS niekoľko dní pred vynesení rozsudku prišli na ďalšie závažné skutočnosti, o ktorých justičné orgány netušili.
Operoval bez povolenia a atestácie
Ghazi v Bratislave prevádzkoval kliniku, ktorá vykonávala plastické operácie. Pacienti ho zo začiatku vnímali ako odborníka.
“Cez kamarátku som dostala naňho kontakt, lebo sme sa bavili všeobecne o tom, že nie som spokojná s perami,“ uviedla jedna z pacientiek. Zverila sa mu do rúk a zo začiatku jej aj pomohol. „Tak som nadobudla voči nemu dôveru, tak mi potom ponúkol aj operáciu pŕs,” dodala.
Kauze falošného plastického chirurga sa v relácii STVR Reportéri venovala redaktorka Eva Benčatová:
Kauza prepukla v roku 2016, keď sa na lekára začali kopiť sťažnosti. Jeho klinika nemala povolenie a konateľ Ghazi nemal atestáciu z plastickej chirurgie.
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) ešte v roku 2016 činnosť kliniky zastavil a udelil jej pokutu 22-tisíc eur. Yassine Ghazi neskôr pôsobil na klinike v Rakúsku bez potrebných povolení. Súd vo Viedni ho v roku 2019 odsúdil na podmienečný dvojročný trest odňatia slobody.
Lekára vyšetrovala aj slovenská polícia pre trestné činy poškodenia zdravia. Pacientovi, ktorý uňho absolvoval operáciu kŕčových žíl, museli neskôr v Rakúsku amputovať nohu. Inej pacientke zase museli po neúspešnom zákroku odstrániť oba prsníky.
Ghazi si vlani v decembri pred súdom priznal vinu. “Už to chcem mať za sebou. Šesť rokov sedím, nemôžem ísť domov, nemôžem pracovať. Bol to veľký psychický tlak. Som vinný v istých veciach, ale veľa toho, čo bolo písané sú klamstvá,“ tvrdil. Na februárovom pojednávaní sa dozvie výšku trestu.
Sudca avizoval, že vzhľadom na jeho priznanie dostane miernejší trest. Reportérom STVR sa však ozval muž, ktorý prenajímal lekárovi jednoizbový byt v obchodnom centre pri Dunaji.
V činnosti pokračoval v prenajatom byte
Ghazi ročnú zmluvu podpísal v roku 2020, keď bol pod dohľadom probačného úradníka a nosil aj monitorovací náramok. Lekár podľa prenajímateľa vyplatil v hotovosti depozit a následne sa zaviazal, že zvyšok vyplatí v najbližšej splátke. To sa ale nestalo.
„Pár mesiacov sa vyhýbal plateniu, tak sme ho nakoniec museli vysťahovať. Pritom sa ukázalo, že v byte, ktorý sme mu prenajali, asi praktizoval niečo iné ako bývanie, pretože sme tam našli lekárske kreslo, stoličku, na ktorej sedí pravdepodobne operatér, lampu, ktorú používal, aby si prisvietil nejakú plochu a našli sme tam nejaký zvyšný lekársky materiál,“ uviedol majiteľ.
„Obžalovaný mal a naďalej má zákaz vykonávať činnosť, pri ktorej malo dôjsť k spáchaniu trestného činu, teda aj činnosť plastického chirurga, aj napríklad estetickej medicíny,“ pripomenul hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.
Lekár sa bráni, že veci z ambulancie nemal kam umiestniť. „Kde som ich mal dať? Na ulicu?“ uviedol Ghazi.
Nález takéhoto zariadenia, kresla či látok však podľa advokáta Juraja Bizoňa vzbudzuje dôvodné pochybnosti, že mohol v trestnej činnosti pokračovať. Vyšetrovateľ v takom prípade určite musí začať záležitosť skúmať. „Ak by došlo k opakovaniu totožného skutku, tak musí vzniesť obvinenie a začať ako ďalší trestný čin, kde už je vo fáze recidivistu,“ uviedol Bizoň.
Súd podľa Bizoňa môže Ghaziho zaviazať k zaplateniu podlžností. „Pokiaľ bude bez peňazí a bez majetku, bude mať problém to vymáhať v nejakej exekúcii,“ upozorňuje advokát.