Slovensko patrí v rámci Európskej únie medzi krajiny s najväčšou mierou ľudí, ktorí podľahnú rakovine. Vyplynulo to z onkologických profilov členských štátov, ktoré pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine zverejnila Európska komisia.
Nad európskym priemerom sme aj v počte novodiagnostikovaných onkologických pacientov. Ročne ich podľa NCZI pribudne 35- až 40-tisíc. Odborníci upozorňujú na potrebu prevencie.
Onkologickému profilu Slovenska sa v reportáži v Správach venovala redaktorka Andrea Šeligová:
Každý rok na Slovensku na onkologické ochorenia zomrie približne 13-tisíc pacientov. V miere úmrtnosti nás prevyšujú už len štyri krajiny. Na poslednom mieste sa umiestnilo Maďarsko. Naopak najnižšiu úmrtnosť zaznamenali na Malte a v Luxembursku.
„Najčastejšie sú nádory pľúc u obidvoch pohlaví. U žien je to potom karcinóm prsníka. Takisto u obidvoch pohlaví sú to nádory hrubého čreva a ešte nádory pankreasu. Potom, čo ešte máme častejšie u mužov, samozrejme, sú to nádory prostaty,“ priblížil prednosta II. Onkologickej kliniky Národného onkologického ústavu Michal Mego.
Prišlo zlepšenie
Podľa viceprezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov nie sú dôležité porovnania medzi krajinami, ale to či sme sa oproti minulosti zlepšili.
„Napríklad máme jemne nižšiu úmrtnosť v rakovine hrubého čreva, kde sme v určitom období naozaj boli kráľmi na celom svete. Predlžuje sa nám päťročné prežívanie u žien s rakovinou prsníka, kde my sme dlhodobo vykazovali nemenný stav. To znamená, že začali sa veci robiť dobre,“ uviedla Elena Marušáková. Viacero z týchto ochorení vedia lekári dobre liečiť, ak ich zachytia včas.
„Nedbáme na prevenciu tak, ako by sme mohli a mali. To sú tie známe veci – nefajčiť, nekonzumovať alkohol vo veľkom množstve, pohyb, zdravá strava. Ale zároveň je dnes viac ako inokedy dôležitá sekundárna prevencia. Máme tu otvorené skríningové programy,“ pokračovala výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.
Zdravotné poisťovne zatiaľ pacientom plne hradia skríningy rakoviny prsníka, rakoviny krčka maternice a rakoviny hrubého čreva a konečníka. Pripravujú sa aj programy skríningov rakoviny pľúc a rakoviny prostaty.
„Účasť pacientov na Slovensku v skríningu je stále pomerne nízka, keby sme to tak spriemerovali, je to okolo 20-30 percent. V najvyspelejších krajinách sa to pohybuje niekde na 60-70 percent a tam efekt na zníženie úmrtnosti na rakovinu je veľmi veľmi výrazný,“ dodal Mego.
Na skríning dostávajú pozvánky spravidla ľudia z rizikových skupín. Michal Mego pripomína, že ak príde pozvánka na skríning, netreba ju ignorovať.