Na hlavný obsah

Vyše tretina žiakov základných škôl bola svedkom šikanovania. Od februára platí nová smernica, vsádza na prevenciu

Riaditelia aj učitelia si ju pochvaľujú.

Vyše tretina žiakov základných škôl bola svedkom šikanovania. Od februára platí nová smernica, vsádza na prevenciu
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Neaktuálnu a nejednoznačnú smernicu o šikanovaní v školách nahradili od 1. februára nové pravidlá. Ministerstvo školstva chce predchádzať ponižovaniu medzi deťmi najmä prevenciou. Podľa zistení školskej inšpekcie viac ako 30 percent žiakov základných škôl priznalo, že boli svedkami šikanovania. Vyše 15 percent uviedlo, že bolo šikanovaných.

„Každá škola má prípad šikany. Ak niektorá tvrdí, že nemá, nie je to pravda. Šikana vzniká na základe tlaku, ktorý všetci cítime a ten tlak cítia deti a nepohodu. Tak potom to prenášajú do školy a často sa ventilujú na svojich spolužiakoch,“ uvidela riaditeľka ZŠ s MŠ Dubová 1, Bratislava Eva Dubeňová.

Na novú smernicu o šikanovaní v školách sa v reportáži v Správach pozrela redaktorka Miriam Čerešníková:

Ministerstvo školstva sa situáciu na školách snaží riešiť novou smernicou. „Už nepoznáme len priame a nepriame šikanovania kyberšikanu, ale hovoríme o fyzickom, verbálnom, psychickom a emocionálnom šikanovaní. Odstraňujeme mnohé šedé zóny, ktoré v tejto oblasti boli,“ priblížil minister Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Rezort pre vedenia škôl pripravil presnejší postup. Najmä aby zabezpečili ochranu šikanovaného a incidenty vyriešili.

„Sú tam napríklad aj pre nás veľmi užitočné odkazy na trestný zákonník, kedy vieme, že už žiak našej školy, ktorý dovŕšil 14. rok života, tak je trestnoprávne zodpovedný. A za činy, na ktoré je tam odkaz, čiže pre nás je veľká pomôcka – pre riaditeľov,“ skonštatovala prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.

„Častokrát sa nám stáva, že problém šikany nevieme vyriešiť sami a potrebujeme sa obrátiť na nejaké inštitúcie a, žiaľ, doteraz, aj keď sme sa obrátili na inštitúcie ako je ÚPSVaR, prípadne políciu, nie vždy sa nám dostalo pomoci,“ pokračovala Dubeňová.

Preventívne programy

Ministerstvo kladie dôraz na dlhodobé preventívne programy. Za predchádzanie šikanovaniu zodpovedá riaditeľ školy. „Je preukázané, že až 30 percent rizikového správania sa dá odstrániť prevenciou preventívnymi programami,“ podotkol minister Drucker.

„Žiaden riaditeľ neignoruje šikanu, pretože vie, že to môže, bohužiaľ, dospieť až do fatálnych dôsledkov, ako sme boli svedkami nedávno minulý mesiac,“ upozornila Horníková.

V rámci preventívnych opatrení na vybraných školách testujú aplikáciu na anonymné nahlasovanie šikanovania.

„Aplikácia je pomerne rozšírená. Vieme, že tam dôjde k výraznému nárastu podnetov. Nie vždy musia byť relevantné, ale aj to je v poriadku, lebo škola touto aplikáciou hovorí svojim žiakom. Chceme počuť, čo nám poviete, aj keď sa to bojíte prísť povedať osobne,“ doplnila za odbor duševného zdravia a podporných opatrení ministerstva školstva Lenka Svoradová.

Zvýšiť ochranu a prevenciu na niektorých školách plánujú aj v susednom Česku. Tamojšia polícia aktuálne vyšetruje šikanu 12-ročného dievčaťa v Hodoníne. Napadnutú žiačku kopalo, udieralo a opľúvalo viacero rovesníkov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko