Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) ponúkla všetkým svojim zamestnancom odstupné, ak opustia svoje pracovné miesto. Cieľom tohto opatrenia je zosúladiť agentúru s prioritami prezidenta Donalda Trumpa. Uviedol to denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na oficiálne zdroje.
Hovorca CIA vo vyhlásení uviedol, že cieľom tohto kroku je zosúladiť agentúru s cieľmi jej nového riaditeľa Johna Ratcliffa.
„Riaditeľ Ratcliffe koná rýchlo, aby zabezpečil, že zamestnanci CIA budú v súlade s prioritami administratívy v oblasti národnej bezpečnosti. Tieto kroky sú súčasťou komplexnej stratégie na oživenie agentúry,“ uviedol hovorca. CIA nezverejňuje svoj rozpočet ani počet zamestnancov.
CIA je zrejme prvou spravodajskou agentúrou, ktorá svojim zamestnancom oznámila, že v rámci Trumpovej snahy o zníženie počtu zamestnancov federálnej vlády môžu dať výpoveď a získať približne osemmesačný plat a výhody.
Pozastavenie prijímania uchádzačov
Agentúra tiež pozastavila prijímanie uchádzačov o zamestnanie, ktorí už dostali podmienečné ponuky, uviedol poradca riaditeľa CIA.
Niektoré z ponúk budú pravdepodobne zrušené, ak uchádzači nebudú mať správnu kvalifikáciu pre nové ciele agentúry, medzi ktoré patrí aj Trumpova obchodná vojna, povedal poradca.
Trumpova CIA sa plánuje viac zamerať na západnú pologuľu a na krajiny, ktoré nie sú tradične považované za protivníkov USA, povedal Ratcliffov poradca.
Agentúra bude podľa neho využívať špionáž, aby poskytla Trumpovi výhodu v jeho obchodných rokovaniach, alebo monitorovať mexickú vládu v rámci prebiehajúcich obchodných sporov.
Boj proti mexickým kartelom
CIA bude tiež zohrávať kľúčovú úlohu v boji proti mexickým drogovým kartelom, povedal poradca. Trump v deň svojho nástupu do funkcie označil zločinecké kartely za teroristické skupiny.
Biely dom minulý týždeň ponúkol dvom miliónom federálnych zamestnancov stimuly, ak dobrovoľne opustia svoje pracovné miesta. Zamestnanci môžu prestať pracovať tento týždeň a dostávať mzdu a dávky do 30. septembra.
Tento krok sa považuje za súčasť plánov na drastické zníženie počtu zamestnancov federálnej vlády. Ponuka sa nevzťahovala na niektoré kategórie federálnych zamestnancov vrátane tých, ktorí pracujú v oblasti národnej bezpečnosti.