Na hlavný obsah

Ekologické a lacnejšie teplo v Tlmačoch: Byty bude vykurovať voda z jadrovej elektrárne

Podľa obyvateľov mohol projekt prísť už skôr.

Ekologické a lacnejšie teplo v Tlmačoch: Byty bude vykurovať voda z jadrovej elektrárne
V Tlmačoch budú na vykurovanie bytov využívať odpadovú vodu z jadrovej elektrárne. Foto: STVR

Obyvatelia Tlmáč budú na vykurovanie bytov využívať odpadovú teplú vodu z jadrovej elektrárne v Mochovciach. Projekt ráta s výstavbou potrubia aj s novou výmenníkovou stanicou. Radnica si od nového systému sľubuje ekologickejšie kúrenie a stabilné nízke ceny za teplo.

Zámer na vykurovanie takmer 1 200 bytov a 12 mestských budov teplou vodou z atómovej elektrárne v Mochovciach ľudia v Tlmačoch vítajú. Skonštatovali však, že k realizácii projektu mohlo dôjsť už skôr, keďže elektráreň v Mochovciach funguje už dávno.

Vykurovaniu mesta Tlmače teplom z jadrovej elektrárne Mochovce sa v reportáži v Správach venoval redaktor Miroslav Lyko:

S výstavbou šesťkilometrového potrubia by súkromný distribútor tepla mohol začať o dva roky. Celý projekt je aktuálne v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

„Privedieme mierne zohriatu vodu, ktorá je odpadná, z chladiacich veží jadrovej elektrárne do Tlmáč, kde tepelnými čerpadlami z nej vyťažíme tepelnú energiu na vykurovanie mesta,“ priblížil riaditeľ prevádzky výroby a distribúcie tepla ESI Tlmače Ivan Ďuďák.

Väčšinu domácností viac ako desať rokov zásobuje teplom táto kotolňa na biomasu. „Spôsob vykurovania, ktorý máme, a to je štiepka, tak je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Máme tu aj nejaké problémy s emisiami,“ uviedla prednostka Mestského úradu v Tlmačoch Zuzana Kotrus Rákociová.

Za teplo vyrobené z biomasy platia koncoví užívatelia menej ako za kúrenie zemným plynom. Tak by to malo zostať aj po napojení na teplovod z Mochoviec.

„Cenovo budeme zrovna na takej úrovni, ako sme teraz. Keby sme dnes vyrábali teplo zo zemného plynu, tak cena tepla je o 20 – 30 percent vyššia,“ priblížil Ivan Ďuďák zo spoločnosti ESI Tlmače.

Teplom z Jaslovských Bohuníc kúria takmer 40 rokov

Odpadovým teplom z atómky v Jaslovských Bohuniciach kúria v Trnave od roku 1987. Aktuálne ho v meste využíva takmer 17-tisíc domácností.

„Trnava má najnižšiu cenu tepla, teraz myslím centrálneho zdroja, zo všetkých krajských miest. Túto cenu neovplyvňujú burzové komodity, cezhraničné komodity,“ dodala generálna riaditeľka správcu bytových domov STEFE Trnava Eva Kolláriková. Rovnaký zdroj zásobuje teplom aj Hlohovec, Leopoldov a samotnú obec Jaslovské Bohunice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika