Na hlavný obsah

Čina oficiálne začala obchodný spor s USA, pre Trumpove clá sa obrátila na Svetovú obchodnú organizáciu

WTO to potvrdila.

Čina oficiálne začala obchodný spor s USA, pre Trumpove clá sa obrátila na Svetovú obchodnú organizáciu
Archívna snímka - Zľava prezident USA Donald Trump a prezident Číny Si Ťin-pching. Foto: TASR/AP

Čína oficiálne začala spor pri Svetovej obchodnej organizácie (WTO) kvôli dodatočným clám uvaleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom na dovoz všetkého čínskeho tovaru, potvrdila v stredu (5. 2.) WTO. Podľa Pekingu je opatrenie v rozpore so záväzkami USA vyplývajúcimi zo všeobecnej dohody o clách.

Čína už cez víkend avizovala, že podá sťažnosť k WTO. Následne v utorok, keď clá vstúpili do platnosti, oznámila, že sa už sťažovala. Urobila tak prostredníctvom takzvanej žiadosti o konzultácie.

„Žiadosť o konzultácie formálne začína spor vo WTO. Konzultácie dávajú stranám príležitosť vec prerokovať a nájsť uspokojivé riešenie bez toho, aby bolo potrebné pokračovať v spore súdnou cestou, „uviedla WTO v stredajšom vyhlásení.

Ak sa spor nepodarí vyriešiť do 60 dní, môže Peking požiadať o rozhodovanie v paneli najvyššieho odvolacieho orgánu WTO. Ten je ale v poslednom čase ochromený pre nedostatok sudcov v dôsledku nespokojnosti Spojených štátov s organizáciou.

Dodatočné desaťpercentné clá na dovoz z Číny nad rámec súčasných dovozných poplatkov začali platiť v utorok (4. 2.). Peking vzápätí oznámil, že zavedie odvetné clá na rad amerických produktov.

Trump, ktorý clá odôvodňuje okrem iného neochotou Číny bojovať proti pašovaniu drogy fentanyl do USA, riskuje vznietenie nového obchodného konfliktu medzi dvoma najsilnejšími ekonomikami sveta, napísala agentúra Reuters.

Trump pôvodne vo víkendovom exekutívnom príkaze rozhodol aj o 25-percentných clách na dovoz z Mexika a Kanady, a to rovnako od utorka, avšak po telefonických rozhovoroch s mexickou prezidentkou a kanadským premiérom tieto clá o 30 dní odložil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika