Do otvorenia zimných olympijských hier 2026 v Miláne a Cortine ostáva presne rok. Pre slovenského fanúšika to budú od Turína 2006 geograficky najbližšie olympijské dejiská. Vidieť na vlastné oči čo najviac športov bude ale náročné.
Olympijské dejiská ležia na území s rozlohou 22-tisíc kilometrov štvorcových. Hlavné centrá Miláno a Cortinu delí 420 kilometrov. V Miláne budú korčuliarske športy a otvárací ceremoniál. V Cortine by mali byť súťaže v ľadovom koryte, curlingu a v zjazdovom lyžovaní žien.
V Anterselve biatlon, v Livignu akrobatické lyžovanie a snoubording. V Bormiu bude zjazdové lyžovanie mužov a skialpinizmus. Tesero a Predazzo budú hostiť súťaže klasického lyžovania a Verona záverečný ceremoniál.
Slovenská stopa
Jedným z ťahákom podujatia je mužský hokejový turnaj, na ktorom sa po dvanásťročnej prestávke predstavia aj hráči z NHL. Športovým riaditeľom olympijských hokejových turnajov je skúsený funkcionár Igor Nemeček, ktorý monitoruje aj výstavbu hlavnej haly PalaItalia.
„Teraz sa tam ideme so skupinou pozrieť vo februári. Táto hala by mala byť odovzdaná na konci novembra, tak ako je to dané. V decembri tohto roka tam budeme ešte robiť testovacie podujatie, majstrovstvá sveta do 20 rokov 1B-divízie, ktorú hrajú Taliani,“ povedal Nemeček.
Na turnaji sa bude organizačne podieľať aj NHL, napríklad jej špecialisti na prípravu ľadovej plochy.
„Človek, ktorý bude mať na starosti ľad s technikmi, ktorí tam budú dodávať technológie, je priamo z NHL z Colorada Avalanche a jeho asistent je z Detroitu. Sú to ľudia, ktorí idú už na piatu olympiádu,“ dodal.
Dráha v Cortine nie je v ohrození
Igor Nemeček má aj aktuálne informácie ohľadom rekonštrukcie toboganu v Cortine. Pred časom sa totiž písalo o tom, že reálne hrozí, že olympijské súťaže a sánkarov, bobistov a skeletonistov by sa mohli preložiť do Spojených štátov amerických.
„Kolega, ktorý má na starosti v Cortine práve sane a boby, ma na stretnutí v Miláne pred týždňom ubezpečil, že plánujú v krátkom čase homologizáciu tejto dráhy,“ objasnil Nemeček.
Náklady na rekonštrukciu dráhy v Cortine sú 118 miliónov eur. Pre Talianov by bolo problémom, ak by ich vynaložili zbytočne.
„Technici nám hovoria, že stredisko bude pripravené. Podľa týchto informácii som presvedčený o tom, že olympijské súťaže sa budú konať v Cortine,“ uviedol starosta Cortiny d’Ampezzo Gianluca Lorenzi.
Ak si odmyslíme menšie otázniky okolo problematického toboganu, tak by skúsení talianski organizátori mohli budovanie, prípravu i zasnežovanie ďalších športovísk s prehľadom zvládnuť.
„Cortina, Bormo a Livigno už majú zasnežovanie systémy, takže nás čaká menej práce ako pred štyrmi rokmi na hrách v Číne,“ skonštatoval odborník na zasnežovanie Nemanja Dogo.
Plánovaný rozpočet na športoviská a infraštruktúru zimných olympijských hier v Miláne a Cortine je takmer tri a pol miliardy eur. Podľa odhadov v Pekingu 2022 vynaložili vyše 20 miliárd.