Od nedele (2. 2.) opustilo grécky ostrov Santorini, ktorý už približne dva týždne sužuje séria menších zemetrasení, letecky alebo po mori viac ako 11-tisíc ľudí. Informovala o tom vo štvrtok (6. 2.) agentúra AFP.
Za necelé dva týždne zasiahlo Santorini približne šesťtisíc otrasov, z ktorých najsilnejší s magnitúdou 5,2 zaznamenali seizmológovia v stredu (5. 2.) večer.
Podľa agentúry DPA bolo stredajšie večerné zemetrasenie cítiť aj na Kréte či na horných poschodiach niektorých budov v Aténach, ktoré sa nachádzajú približne 230 kilometrov severozápadne od Santorini.
Z veľkej časti ostrova Santorini, ktorý je známy aj pod názvom Théra a ročne ho navštívi 3,4 milióna turistov, zatiaľ podľa agentúry AFP utieklo približne 15 500 obyvateľov ostrova, ako aj pracovníci, ktorí pripravujú tamojšie hotely a penzióny na turistickú sezónu.
Tisíce otrasov na Santorini zatiaľ nespôsobili žiadne škody ani zranenia. Vyvolali však paniku a obavy zo silného zemetrasenia alebo výbuchu jednej z dvoch sopiek v oblasti. Na ostrov boli preventívne vyslané záchranné tímy.
Školy na tomto a ďalších kykladských ostrovoch uzavreli až do tohto piatku (7. 2.). Oblasti na Santorini, kde môže dôjsť k zosuvom pôdy, taktiež uzavreli, informovala agentúra AMNA.
Niektorí seizmológovia podľa agentúry DPA očakávajú silnejšie zemetrasenie s magnitúdou až šesť. Iní sa domnievajú, že menšie otrasy budú trvať ešte dlho a budú pomaly slabnúť.
Podľa agentúry AFP sa odborníci nezhodujú v tom, kedy sa táto seizmická aktivita skončí. Tvrdia však, že je najväčšia od začiatku zaznamenávania v 60. rokoch minulého storočia.
Podľa BBC sa niektorí odborníci obávajú, že takéto silné zemetrasenie by mohlo spôsobiť cunami. Niektorí tvrdia, že otrasy sú predzvesťou výbuchu sopky. Iní odborníci však tvrdia, že otrasy so sopečnou činnosťou nesúvisia.