Na hlavný obsah

Podnikateľská dilema: Ako si správne vybrať medzi živnosťou a „eseročkou“? Toto sú ich výhody a nevýhody

Treba sa najprv pozrieť na základné rozdiely.

Podnikateľská dilema: Ako si správne vybrať medzi živnosťou a „eseročkou“? Toto sú ich výhody a nevýhody
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Podnikateľská legislatíva sa mení takpovediac zo dňa na deň. Mnoho začínajúcich ale aj etablovaných podnikateľov si kladie otázku, či sa im viac oplatí živnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.).

Treba sa najprv pozrieť na základné rozdiely, ktoré jedna a druhá forma prináša. Či už z hľadiska založenia, následnej správy, účtovníctva, daní, odvodov, ale v neposlednom rade aj zodpovednosti.

“Živnostník totiž zodpovedá za všetky záväzky z podnikania celým svojím majetkom. To znamená aj svojím bytom, rodinným domom či všetkým, čo vlastní,“ vysvetlila advokátka Patrícia Jamrišková.

“Pri s. r. o. je zodpovednosť limitovaná. Spoločníci, majitelia firmy ručia za záväzky spoločnosti iba do výšky nesplatených vkladov. To znamená, že ak pri založení spoločnosti už splatia všetok svoj vklad do základného imania, ďalej za záväzky spoločnosti neručia,“ pokračovala Jamrišková.

Zákon pri niektorých predmetoch podnikania určuje, či je to možné vykonávať ako s. r. o. alebo ako živnostník, fyzická osoba, prípadne aj formou inej obchodnej spoločnosti. “Netýka sa to prevažne živností, ale skôr iných podnikateľských činností, keď treba špeciálne oprávnenie,“ ozrejmila právnička.

O tom, či sa podnikateľom viac oplatí živnosť alebo s. r. o., sme sa v relácii STVR Peniaze rozprávali s advokátkou Patríciou Jamriškovou:

Živnostníci, ktorým narástol biznis a začalo sa im viac dariť môžu svoje podnikanie pretransformovať na s. r. o. “Transformácia je dôležitý krok v raste, pričom sa do toho púšťajú v dvoch prípadoch. Jednak, keď im narastajú príjmy, už si nedokážu uplatňovať paušálne výdavky, a tak isto im narastá odvodové zaťaženie,“ uviedla Jamrišková.

Ako ďalej uviedla, živnostníci sa prehadzujú na s. r. o. aj v prípade, keď im rastie riziko z podnikania, chcú ho limitovať a ochrániť si majetok. Spoločnosť s ručením obmedzeným má v tomto prípade podľa právničky oveľa viac výhod a možností ako živnosť.

Založenie cez internet

Živnosť a s. r. o. si ľudia môžu založiť už aj online cez internet. “Stačí mať občiansky preukaz s čipom a aktivovaným elektronickým podpisom. Založenie živnosti je jednoduchšie. Stačia tam jeden až dva dokumenty. Všetko sa vyplní, podá cez portál Slovensko.sk na okresný odbor živnostenského podnikania. Ten spravidla do troch dní vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení,“ ozrejmila Jamrišková.

Podotkla, že pri s. r. o. je to trochu náročnejšie. “Treba si pripraviť viac zakladateľských dokumentov. Musia spĺňať zákonné náležitosti, čo niekedy podnikateľom predražuje proces. Dokumenty musia podpísať úradne osvedčeným podpisom u notára alebo na matrike,“ povedala.

Upozornila však na to, že aj to je už možné podpísať aj elektronicky kvalifikovaným elektronickým podpisom, čím si podnikatelia ušetria náklady. Poplatok za zápis s. r. o. do obchodného registra je 220 eur. “Pokiaľ si podnikateľ podpíše dokumenty doma, tak neplatí za to nič, pokiaľ u notára, tak vzniknú notárske poplatky,“ uviedla advokátka.

Živnostníci platia poplatok za ohlásenie živnosti. “V prípade, ak sa to podá online, voľná živnosť je bez poplatku. Pri remeselnej a viazanej živnosti je poplatok za každú živnosť 11 eur,“ dodala.

Výška odvodov

Mnohí podnikatelia sa rozhodujú pri výbere formy podnikania aj na základe toho, aké vysoké sú zdravotné a sociálne odvody. Pri odvodoch sa treba pozerať na to, v akom roku podnikania sa nachádzame.

“Živnostníci v prvom roku podnikania neplatia odvody do sociálnej poisťovne, platia iba odvody do zdravotnej poisťovne. Odvody do sociálnej poisťovne začínajú platiť až neskôr. Tie sú vo výške 33 percent z vymeriavacieho základu. Pri zdravotných odvodoch je to 15 percent,“ informovala Jamrišková.

S. r. o. dokáže mať menšie odvody pri vyšších príjmoch ako živnosť. “Majiteľ s. r. o., ktorý je spoločník, neplatí žiadne odvody. Konateľ platí odvody, ktoré sa odvíjajú od výšky príjmu, teda odmeny, ktorú dostane za výkon funkcie. Výkon funkcie môže byť bez nároku na odmenu, pričom zákon už stanovuje nejaké minimálne odvody, ktoré sa musia platiť. Keď si to vyjadríme v číslach, niekedy to môže byť rozdiel aj viac ako tisíc eur len na odvodoch pre osobu,“ vysvetlila advokátka.

Ukončenie podnikania je zložitejšie pri s. r. o. “Stojí a trvá to viac času. Likvidácia zo zákona trvá minimálne šesť mesiacov, v praxi je to však až okolo deviatich mesiacov,“ dodala na záver Jamrišková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika