Obyvatelia obce Hontianske Tesáre v okrese Krupina nesúhlasia s vybudovaním spaľovne odpadu. V blízkosti obce chce košická spoločnosť postaviť zariadenie na triedenie smetí a tie, ktoré sa nedajú recyklovať, sa majú spáliť.
Energetické centrum má ročne spracovať 130-tisíc ton komunálneho a priemyselného odpadu do vzdialenosti 100 kilometrov. Odpad v ňom plánujú spaľovať.
Plánovanej výstavbe spaľovne v Hontianskych Tesároch sa v Správach z regiónov STVR venoval redaktor Marek Pivoluska.
Miesto kde má budúca spaľovňa odpadu stáť, sa nachádza zhruba dva kilometre od obce Hontianske Tesáre. Viacerí obyvatelia jej výstavbu rázne odmietli, obávajú sa znečistenia životného prostredia.
Vo vyše 20-tisícovom krupinskom okrese vyprodukujú ročne zhruba len dve percentá z celkového množstva odpadu, ktorý sa má za rok spracovať v plánovanom zariadení.
„Je to absurdné, že všetok odpad sa musí dovážať. Tu si občania kupujú domy na chalupy kvôli tomu, že tu je oblasť, ktorá ešte nie je zaťažená priemyslom,“ uviedol starosta obce Štefan Foltán.
„Keby toto bola prvá spaľovňa na svete, tak pripomienkam rozumiem. Potrebujeme vyriešiť, čo s odpadom. Máme tu blízko skládku, ktorá sa za chvíľu zatvorí a kam ten odpad budeme dávať,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti Granya, ktorá má stavbu realizovať, Martin Starzyk.
Zástupcovia samospráv navyše namietajú, že zariadenie majú umiestniť v druhom ochrannom pásme minerálnych vôd. „V tejto správe, ktorá má 380 strán, chýba bod 9, ktorý mal bližšie špecifikovať vplyvy tohto zariadenia na ochranu minerálnych vôd,“ povedal primátor neďalekého kúpeľného mesta Dudince Dušan Strieborný.
„Samozrejme, museli sme si dať hydrogeologický posudok. Podľa mojich informácií, minerálne vody sa nachádzajú v hĺbke cez 300 metrov, čo spaľovňa v žiadnom prípade nemôže ani dosiahnuť,“ uviedol Starzyk.
Zámer aktuálne prechádza procesom posúdenia vplyvov na životné prostredie. Samosprávy veria, že sa ho podarí ešte zastaviť.