Na hlavný obsah

Slováci sú čoraz vynaliezavejší pri páchaní poistných podvodov. Za takýto čin však môžu skončiť aj za mrežami

Poisťovne zlepšujú svoje systémy odhaľovania.

Slováci sú čoraz vynaliezavejší pri páchaní poistných podvodov. Za takýto čin však môžu skončiť aj za mrežami
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Miera odhalených poistných podvodov stúpa. Poisťovne neustále zlepšujú svoje systémy, vďaka ktorým sa im podarilo minulý rok ochrániť desiatky miliónov eur. Špekulanti sa dokážu vynájsť a niekedy prichádzajú na kuriózne spôsoby, ako peniaze získať.

Firma nahlásila poisťovni škodu na vozidle vo výške deväťtisíc eur. Údajne ju spôsobil zamestnanec kosačkou počas kosenia trávnika. Podozrenie však vzbudil fakt, že incident sa stal v zime. Na základe vyšetrovania zistili, že v skutočnosti k nehode došlo úplne iným spôsobom. Poškodený klamal a peniaze mu nevyplatili.

Poistným podvodom sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Izabela Kajzerová:

„Prichádzajú s novými spôsobmi, snažia sa zisťovať, ako pracujeme, ktoré dôkazy sú platné, ktoré sú menej dôležité,“ vysvetlil koordinátor špeciálnych činností poisťovne Allianz Vojtech Kosík.

Ako potvrdila Eva Jacková zo Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO), škody sú väčšinou reálne a ľudia si ich celkom nevymyslia, no snažia sa získať viac, než na koľko majú nárok.

„Za uplynulý rok poisťovne na Slovensku prešetrovali viac ako 17-tisíc podozrivých poistných udalostí, ktoré boli nahlásené. Oproti predošlému roku evidujeme naozaj veľký, takmer 20-percentný nárast,“ ozrejmila Jacková.

Hrozba väzenia

Najviac prípadov pribudlo v oblasti škôd na súkromnom majetku. Podvodníci sa snažili priživiť aj na povodniach, ktoré vlani zasiahli niektoré časti Slovenska.

„Vedia, že poisťovňa má v tom čase veľa práce, naraz veľa hlásených škôd, naraz treba obhliadať, treba naozaj počítať škody a tak ďalej. Čiže vlastne toto je takým motívom pre niektorých nečestných klientov,“ priblížila vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností Allianzu Jaroslava Kováčiková.

Podvodníci by mohli mať pocit, že maximálna hrozba pre nich je neschválenie odškodného, no poistný podvod je v skutočnosti protiprávny. „Slovenský trestný zákon pozná trestný čin poisťovací podvod, za ktorý hrozí trestná sadzba od jedného do 15 rokov v závislosti od výšky spôsobenej škody,“ uzavrela Jacková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika