Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na zvýšený výskyt prípadov čierneho kašľa. Od začiatku roka eviduje vyše tisíc nakazených pacientov. Za minulý rok ich pritom zaznamenali spolu asi sedemtisíc. Začiatkom roka v jednom prípade pre nákazu umrelo niekoľkotýždňové dieťa.
Hlavná hygienička Tatiana Červeňová radí, aby rodičia dbali na zvýšenú opatrnosť a hygienu. „V tomto prípade je to hlavne nebezpečné pre tých, ktorí zaočkovaní nie sú a to je tá najcitlivejšia populácia, to je tá detská, ktorá ešte nedosiahla vek, aby mohla byť podľa očkovacieho kalendára zaočkovaná,“ povedala.
Informácie o zvýšenom výskyte čierneho kašľa priniesla v relácii Správy redaktorka Andrea Šeligová:
Čierny kašeľ je vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré zasahuje pľúca a dýchacie cesty. Hlavným príznakom je typický suchý a veľmi dráždivý kašeľ.
„U dieťatiek začne práve tento kašeľ. Veľmi často je to sprevádzané aj teplotou, ktorá nemusí byť veľmi vysoká a môže byť len zvýšená. Nezačína to tak ako klasická viróza, že by dieťa začalo byť unavenejšie, začalo mať soplík a postupne kašlík, ktorý sa zmení. Naozaj, kašeľ je zo začiatku veľmi suchý a už od samého začiatku je veľmi dráždivý,“ opísala hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.
Vakcína proti čiernemu kašľu patrí v detstve medzi povinné očkovania. Deti dostávajú prvú dávku ako trojmesačné a druhú v šiestich mesiacoch. Ak nezískajú protilátky od matky, do vakcinácie sú najzraniteľnejšie.
„V tejto súvislosti odporúčame na základe zváženia zdravotného stavu u tehotných žien očkovanie v tom 26. až 30. týždni tehotenstva,“ uviedla Červeňová.
V dospelosti však poisťovne vakcíny proti čiernemu kašľu nepreplácajú. Preočkovanie dospelého stojí približne 20 eur. Úrad verejného zdravotníctva zvažuje, že ak sa epidemiologická situácia zhorší, začnú o možnosti úhrady vakcín rokovať s ministerstvom.
„Keď to bude téma, určite sa jej budem venovať,“ reagoval minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).
„Či sa to dá do povinného očkovania alebo nie, je to na diskusiu. Doteraz pri tejto schéme očkovania, ktoré sme na Slovensku mali, sme nemali taký problém s čiernym kašľom. Ale, samozrejme, odporúčanie z odborného hľadiska tam stále existovalo,“ zhodnotila Prokopová.
Lekári odporúčajú dbať na zvýšenú hygienu a rodičom radia, aby sa s deťmi vyhýbali preplneným interiérom. Ak je v rodine novonarodené dieťa, pediatrička odporúča, aby dospelí zvážili preočkovanie proti čiernemu kašľu.