Telefonát amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom nie je zradou Ukrajiny, uviedol americký minister obrany Pete Hegseth pred rokovaním v Bruseli.
Hegseth zdôraznil, že šéf Bieleho domu v stredu (12. 2.) hovoril s oboma stranami, teda s ruským prezidentom aj s jeho ukrajinským náprotivkom, a jeho cieľom je „zastaviť zabíjanie a zabezpečiť mier“. Donald Trump je podľa neho „najlepší vyjednávač na tejto planéte“.
„Chceme zaistiť, aby bolo NATO silné a robustné, aby odvrátilo akúkoľvek budúcu agresiu,“ vyhlásil tiež americký minister v sídle aliancie. V tejto súvislosti je potrebné navýšiť výdavky na obranu aj navýšiť výrobu v obrannom priemysle. Je zodpovednosťou Európy zastaviť ruskú „vojnovú mašinériu,“ dodal Hegseth.
Je kľúčové, aby bola Ukrajina zapojená do všetkých rozhovorov o svojej budúcnosti, uviedol generálny tajomník NATO Mark Rutte. Šéf NATO to povedal novinárom pred štvrtkovým (13. 2.) rokovaním ministrov obrany Severoatlantickej aliancie v Bruseli.
Reagoval tak na telefonát medzi Trumpom a Putinom. V tejto súvislosti zdôraznil, že Trump hovoril aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Reakciám na telefonát Trumpa s Putinom sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Filip Jackuliak:
„Všetci chceme mier na Ukrajine a chceme, aby bola Ukrajina v čo najlepšej pozícii, kým rozhovory začnú,“ vyhlásil Rutte.
„Je ale zásadné, aby mier, ktorý vzíde z rozhovorov, bol trvalý, to znamená, aby už Putin nemohol zabrať ďalšie územie,“ uviedol šéf NATO. Dodal, že rovnako sa počas stredajšieho rokovania vyjadril aj nový americký minister obrany.
Zvýšenie výdavkov na obranu
Hlavnou témou štvrtkového rokovania je príprava na summit NATO, ktorý sa bude konať na konci júna v Haagu. Ministri budú diskutovať aj o zvýšení výdavkov na obranu. Pôvodný záväzok vydávať na obranu dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP) plní podľa Rutteho asi dve tretiny spojencov.
Podľa Trumpa by ale spojenci v NATO mali na obranu vydávať päť percent HDP a minister Hegseth uviedol, že s tým súhlasí. „Dve percentá nie sú dostatočné, zlomových je päť percent,“ vyhlásil americký minister.
V súčasnosti je v tomto ohľade lídrom Poľsko, ktoré do obrany vlani investovalo viac ako štyri percentá HDP a tento rok by mali tieto výdavky predstavovať 4,7 percenta.
Podľa šéfa NATO je „rozumné a spravodlivé“, že USA chcú od spojencov z Európy, aby toho robili viac. „Ak výdavky na obranu nenavýšime, nebude sa môcť do piatich rokov brániť,“ uviedol Rutte.
Telefonátu Trumpa s Putinom sa v Správach venoval redaktor STVR Martin Rajec:
Posilnenie obranného priemyslu
V tejto súvislosti spomenul aj posilnenie výroby v obrannom priemysle. „Rusko vyprodukuje za tri mesiace toľko munície, koľko celá aliancia za rok, musíme to zmeniť,“ vyhlásil šéf aliancie.
„Počuli sme jasný odkaz od Spojených štátov o zvýšení výdavkov na obranu. Pracujeme na tom a budeme aj v budúcnosti,“ uviedol britský minister obrany John Healey. Británia bude podľa neho hrať aj naďalej vedúcu úlohu v podpore Ukrajiny.
„Chceme trvalý mier a zdôrazňujeme, že nemôžu byť žiadne rokovania o Ukrajine bez Ukrajiny. Ukrajinci bojujú statočne a je na nás ministroch NATO, aby sme im zabezpečili čo najsilnejšiu pozíciu,“ dodal.
Nereálny návrat do hraníc pred 2014
Americký minister obrany v stredu (12. 2.) uviedol, že nevidí návrat Ukrajiny do hraníc pred rokom 2014 ako reálny. V rámci mierového plánu si východoeurópsku krajinu ani nevedia predstaviť v Severoatlantickej aliancii, dodal.
„Nemyslím si, že členstvo Ukrajiny v NATO by bolo úplne zmietnuté zo stola,“ uviedol švédsky minister obrany Pal Jonson. Budúcnosť Ukrajiny je podľa neho v NATO a krajina sa môže stať členom aliancie, ak splní všetky podmienky.
Podľa litovskej ministerky obrany Dovilé Šakalienéovej je dôležité, aby Európa a Spojené štáty zostali spojencami. „Čína a Rusko koordinujú svoje akcie, my musíme tiež,“ uviedla.
V súvislosti s budúcimi rokovaniami o Ukrajine zdôraznila, že je „na Európe, či zostane bokom, alebo ju bude počuť a bude bojovať za Ukrajinu“. Dodala, že je to boj aj za našu budúcnosť.
Jej estónsky kolega Hanno Pevkur tiež podporil Rutteho výzvy na zvýšenie výdavkov na obranu. „Keď chceme navýšiť našu pripravenosť, musíme investovať viac,“ uviedol.
Zdôraznil, že je potrebné, aby spojenci stáli pri sebe. „Sme rodina. Ako už to kedysi spomenul aj Alexandre Dumas, jeden za všetkých, všetci za jedného,“ dodal Pevkur.
Pokiaľ ide o rokovania o mieri na Ukrajine, Európa musí byť ich súčasťou, “inak tento mier nebude trvalý. Musí to byť ale ukrajinský prezident, kto povie, kedy majú rokovania začať,“ doplnil estónsky minister.Trumpov hovor s Putinom nie je zradou Ukrajiny, uviedol americký minister obrany