Na hlavný obsah

Úradnícka vláda nie je riešením súčasnej situácie v koalícii. Politológ očakáva jej pokračovanie

Možnosťou sú aj predčasné voľby.

Úradnícka vláda nie je riešením súčasnej situácie v koalícii. Politológ očakáva jej pokračovanie
Na archívnej snímke sprava Robert Fico, Andrej Danko a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Foto: TASR/Martin Baumann

Nedávne verejné vyjadrenia, ultimáta či otvorené listy naznačujú, že komunikácia v rámci vládnej koalície pravdepodobne veľmi dobre nefunguje. Úradnícka vláda však podľa politológa nie je riešením. Koaliční aktéri majú záujem koalíciu udržať, no predčasné voľby však ostávajú jednou z možností.

„Ide o politické taktizovanie, ale zároveň do istej miery určite hrozí aj rozpad koalície,“ uviedol politológ Pavol Struhár v spojitosti s napätou situáciou v koalícii. Verejné odkazy, otvorené listy a ultimáta sú podľa neho spôsobom, ako politici posielajú odkazy svojim partnerom.

Je to podľa Struhára aj istá výzva pre prácu voličov, ktorí sú veľmi aktívni na sociálnych sieťach a vedia vytvárať tlak na predstaviteľov iných strán. „Verejné vyhlásenia a otvorené listy majú za cieľ aj mobilizovať svojich stúpencov, ktorí potom vytvárajú tlak na iných predstaviteľov koaličných strán,“ dodal.

O aktuálnej politickej situácii hovoril v Aktuálne :24 politológ z trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka Pavol Struhár.

Predseda SNS Andrej Danko v utorok (11. 2.) poslal premiérovi Ficovi otvorený list. Spôsob, akým sa premiér rozhoduje riešiť koaličnú krízu, v ňom označil za hrubé porušenie koaličnej dohody. Fico v pondelok (10. 2.) oznámil, že Hlas-SD a SNS majú do pondelka 17. februára priestor na rokovanie o riešení obnovenia stálej parlamentnej väčšiny.

Zmeny vo vláde by pomohli

Andrej Danko sa podľa Struhára často správa emotívne a veľmi osobne. Pripomenul riešenie krízy s Rudolfom Huliakom. „Od začiatku fungovania tejto koalície sa cítil často ukrivdený,“ povedal a dodal, že je to aj Dankov spôsob komunikácie.

„Naznačuje to tiež, že v rámci vládnej koalície pravdepodobne zlyháva komunikácia na formálnej a neformálnej úrovni,“ povedal politológ. Nedostatky v komunikácii je podľa neho potrebné pripísať aj Smeru-SD ako najsilnejšej strane alebo premiérovi Robertovi Ficovi.

„Na druhej strane si myslím, že nikto z vládnej koalície nerobí aktuálne viac pre udržanie vlády ako Robert Fico. Kroky Hlasu alebo SNS sa mi zdajú skôr kontraproduktívne,“ dodal.

Skupina okolo Rudolfa Huliaka by mohla získať ministerstvo cestovného ruchu a hovorí sa aj o výmene vicepremiéra pre plán obnovy po Petrovi Kmecovi (Hlas-SD). Tieto kroky by k stabilizácii vlády a uspokojení koaličných partnerov na istý čas podľa politológa pomohli.

Pripomenul, že samotný Hlas-SD už uznal, že rekonštrukcia vlády je na mieste. „Rátajú pravdepodobne aj s istými stratami,“ dodal. SNS je v súčasnosti z hľadiska podpory voličov a verejnosti podľa Struhára v takej pozícii, že nič iné, ako zachovanie tejto koalície je v ich záujme.

Úradnícka vláda nie je riešením

To, či by prezident vymenoval úradnícku vládu, je podľa Struhára ťažké predpokladať. „Myslím si, že rok po voľbách úradnícka vláda nie je riešením. Úradnícka vláda má predsa len nejaký dočasný charakter,“ pripomenul.

V tomto prípade by podľa neho zhoda v rámci politického spektra bola skôr na predčasných voľbách. Mediálne avizovaný júnový termín týchto volieb by sa podľa Struhára dal stihnúť. Nemyslí si však, že tento termín je možný – vzhľadom na tempo riešenia niektorých politických otázok.

„Ja sa domnievam, že snaha všetkých koaličných aktérov je udržať túto vládnu koalíciu. To sa týka koaličných strán a odídencov,“ povedal, no dodal, že situácia je veľmi nepredvídateľná. „Môj taký odhad je, že ešte istý čas budeme určite pokračovať v súčasnej vládnej koalícii – bez predčasných volieb,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko