V Európe budú do konca desaťročia chýbať viac ako štyri milióny zdravotníckych pracovníkov. Napriek tomu, že Európska únia má v oblasti zdravotnej starostlivosti obmedzené kompetencie, europoslanci žiadajú prijať opatrenia, ktoré by nedostatok zdravotníkov odstránili.
Zdravotná starostlivosť patrí k odvetviam, ktoré najviac trpia nedostatkom pracovnej sily. Podľa odborníkov je to spôsobené nedostatočným plánovaním, nezrovnalosťami v ponuke a dopyte a je to aj dôsledok pandémie covidu.
„Máme veľký problém so zdravotníckym personálom a lekármi. Navzájom si ich prekupujeme, aj to je pravda a treba to povedať úplne na rovinu,“ povedala europoslankyňa Monika Beňová. Podľa europoslancov by mala Únia problém riešiť spoločne.
„Aj lepšia spolupráca pri riešení a predchádzaní pandémiám, aj napríklad spoločný postup pri uznávaní diplomov z tretích krajín, snaha podporiť napríklad aj kvalitné odmeňovanie pracovníkov. Tomu všetkému sa snažíme napomôcť, aj keď prevažná väčšina kompetencií je na členských štátoch,“ povedal europoslanec Martin Hojsík.
Chýbajúcim zdravotníkom v EÚ sa v reportáži v Aktuálne :24 venoval redaktor Martin Hílek:
EÚ nemá nástroje, bezzubá ale nie je
Brusel priznáva, že samotná Únia nemá nástroje na vyriešenie problému s nedostatkom zdravotníkov. Úplne bezzubá však nie je.
„EÚ má špeciálny program na podporu zdravotníckych zariadení a pracovníkov, môžeme podporovať napríklad vzdelávanie a kvalifikáciu, môžeme podporovať prístup tretích krajín alebo občanov tretích krajín do Európskej únie, ktorí majú takéto vzdelanie,“ pokračovala poslankyňa Európskeho parlamentu Katarína Roth Neveďalová.
Časť europoslancov trvá na tom, že príchod zahraničných zdravotníkov nie je trvalo udržateľný model. Na zvýšenie zamestnanosti domácich zdravotníkov možno podľa nich dočasne použiť aj eurofondy.
„Sú na to mechanizmy, aby sme posilnili tú zamestnanosť našich vlastných občanov v tomto sektore. Ja si myslím, že je to kľúčové. My nemôžeme nechať zdravotnícky sektor na tom, aby bol úplne závislý od ľudí, ktorí prichádzajú zo zahraničia,“ uvidela europoslankyňa Miriam Lexmann.
Prvou lastovičkou na podporu zvyšovania zamestnanosti európskych zdravotníkov by mohol byť akčný plán na riešenie nedostatku ošetrovateľov a zdravotných sestier, ktorý Európska komisia spustila tento rok.