Na hlavný obsah

Na linku dôvery nevolali len obete, ale aj tí, ktorí chceli ublížiť. IPčko pomáha mladým vysporiadať sa s radikalizáciou

Mladiství volali vlani na linku dôvery 507-krát.

Na linku dôvery nevolali len obete, ale aj tí, ktorí chceli ublížiť. IPčko pomáha mladým vysporiadať sa s radikalizáciou
Ilustračná snímka telefonujúceho mladého muža. Foto: STVR

Mladí sa cítia stále viac ohrození. To môže spôsobiť ich zradikalizovanie, upozornil na to komisár pre deti. Digitálnou kampaňou s názvom „Nevypočutý“ pomáha občianske združenie IPčko.

Okrem toho, že hovorí s mladými o ich problémoch, vzdeláva dospelých, aby vedeli na radikalizáciu správne reagovať.

Ako psychológovia pomáhajú mladým zvládať otázku radikalizácie, zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Natália Dvoranová:

Petra je mama dvoch detí. Aj keď sa jej školopovinná dcéra s radikalizáciou zatiaľ nestretla, od mala o nej diskutujú.

„Veľakrát za mnou príde, že nejaké dievča v triede hovorilo chlapcovi toto a toto. Veľa sa o tom rozprávame, lebo je pre mňa dôležité v nej zakotviť tie správne hodnoty a to, že si vie vyhodnotiť, čo je v poriadku, čo nie je,“ opísala Petra Zvoníková.

Minulý rok volali psychológom na linku dôvery IPčka mladiství s pocitom ohrozenia 507-krát. Nevolali iba obete, ale aj tí, ktorí chceli niekomu ublížiť.

„Oni sami veľmi často hovoria, že sú z toho vystrašení, z tých myšlienok. Ale zároveň ich presvedčenia, frustrácia, v nich vyvolávajú, že musia zobrať zodpovednosť do vlastných rúk a konať,“ priblížil psychológ a riaditeľ OZ IPčko Marek Madro.

„Potom ich radikalizácia pramení buď smerom k sebe – ubližujem si, samovraždy, atď, alebo smerom navonok – agresivita. Tu sú rodičia kľúčoví,“ doplnil komisár pre deti Jozef Mikloško.

Prístup učiteľov je dôležitý

Okrem psychológov a rodičov je pri hrozbe radikalizácie dôležitý aj prístup učiteľov. S nimi má podľa Štátnej školskej inšpekcie takmer trištvrte žiakov málo ústretové vzťahy.

„Pred učiteľmi stojí veľa výziev. Väčšinou sa oni sami dostanú do slučky, že sa stávajú otrokmi obsahových štandardov, vzdelávacích štandardov, no a výsledkom je to, že viac vnímajú to, čo majú naučiť, ako samotné deti,“ vysvetlila hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková.

S nenávistnými prejavmi sa podľa štátnej školskej inšpekcie stretávajú najčastejšie žiaci základných škôl. Pomáha projekt IPčka „Nevypočutý“, kde svoje skúsenosti môžu anonymne konzultovať s psychológmi. Za rok fungovania prišlo takmer 700 podnetov.

„Najčastejšie hovorili o tom, že škola bagatelizuje problém so šikanou, nerieši ju. Hovorili nám o tom, akú tam zažívajú nespravodlivosť, ale aj že sa cítia ohrození v triede vo svojich školách,“ prezradil Madro.

Občianske združenie IPčko pedagógov učí aj to, ako zradikalizovanej mládeži poskytnúť pomoc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko