Na hlavný obsah

Politologička Kusá: Šanca na dohodu s trojicou z Hlasu-SD existuje, o stabilizácii koalície je však ešte predčasné hovoriť

Podpora je potrebná aj na voľbu predsedu NR SR.

Politologička Kusá: Šanca na dohodu s trojicou z Hlasu-SD existuje, o stabilizácii koalície je však ešte predčasné hovoriť
Na archívnej snímke Samuel Migaľ a Ján Ferenčák Foto: TASR/Pavel Neubauer

Hovoriť o stabilite súčasnej vládnej koalície je ešte predčasné. Je však reálne, že sa vláde podarí dohodnúť s trojicou rebelujúcich poslancov z Hlasu-SD, zhodnotila aktuálnu situáciu politologička Dagmar Kusá v Ranných správach. Stabilná podpora koalície je potrebná aj pri voľbe predsedu NR SR. Predpokladá preto silný tlak, aby rokovania boli uzavreté čo najskôr.

Členovia vládnej koalície sa podľa Kusej veľmi radi vzdali zodpovednosti za siedmich rebelujúcich poslancov, odídencov z koaličných strán. „V duchu hesla len on to dokáže, to zverili Robertovi Ficovi, ktorý týmto preberá za nich aj zodpovednosť a bude sa snažiť získať ich podporu. Najmä tých, ktorí odišli z Hlasu,“ dodala.

Šance na dohodu s trojicou poslancov, Jánom Ferenčákom, Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom, je podľa nej reálna. „Vyzerá to tak, že rokujú s členmi vlády aj s premiérom Robertom Ficom,“ uviedla politologička na základe vyjadrení poslancov na sociálnej sieti Facebook.

Vypočujte si celý rozhovor s politologičkou Dagmar Kusou o situácii v koalícii, ktorý sme odvysielali v Ranných správach:

Politologička tiež pripomenula, že Ferenčák sa jasne vyjadril, že urobí všetko preto, aby bolo zabezpečených 79 hlasov a aby v žiadnom prípade nedošlo k predčasným voľbám. „Mám dojem, že sa nakoniec dohodnú. Minimálne s pánom Ferenčákom, a teda podľa ich vzťahov nepredpokladám, že ostatní dvaja by išli proti tejto dohode,“ povedala.

O stabilizácii vládnej koalície je však ešte predčasné hovoriť. „Je to možno taká búrka, ktorá bola zažehnaná, ale to počasie stále zostáva všelijaké,“ myslí si. Aj keď sa koalícii podarí zabezpečiť dostatok hlasov, ešte to neznamená, že bude dlhodobo stabilná. „Tá kríza vo svojej podstate zostáva,“ dodala.

Zaangažovanosť prezidenta

Prezident Pellegrini v stredu premiéra Fica požiadal, aby mu po doručení informácií o plánovaných zmenách vo vládnych postoch doručil aj podpisy poslancov, ktorí deklarujú podporu koalícii.

Podľa Kusej nejde o nič neobvyklé. Pripomenula, že keď Smer-SD v minulosti prebudovával svoju vládu, tak si prezident Andrej Kiska vyžiadal dôkaz o zabezpečení väčšiny v parlamente.

„Čo je skôr kuriózne, je stranícke zaangažovanie prezidenta Pellegriniho, pretože sám bol účastný na sneme, na ktorom boli vyhodení dvaja poslanci z radov Hlasu, čo do istej miery prispelo aj k súčasnej situácii,“ pripomenula politologička s tým, že Pellegrini má v Hlase stále silné postavenie, napriek tomu, že je už len čestným predsedom.

Najskôr 79, potom predseda NR SR

Z rozhovorov v zákulisí sa podľa Kusej zdá, že v zákulisí došlo k dohode v spojitosti s postom predsedu NR SR, ktorý by mal dostať Richard Raši (Hlas-SD).

„Tiež to bude istým testom tejto väčšiny v parlamente, pretože opozícia, vrátane KDH, sa už dopredu vyjadrila, že nebude pána Rašiho na túto pozíciu podporovať,“ povedala. Koalícia preto bude musieť byť „plne prítomná a plne jednotná“.

Politologička si tiež nemyslí, že rokovania o pozície v prebudovanej vláde sa budú naťahovať až do ďalšej riadnej schôdze NR SR 25. marca.

„Viacerí sa nechali počuť, že najprv je potrebné zabezpečiť 79 poslancov a až potom sa dá pristúpiť k voleniu predsedu NR SR,“ uviedla. Predpokladá preto silný tlak na to, aby rokovania boli uzavreté už v najbližších dňoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko