Dohoda lídrov koaličných strán zatiaľ úplne nevyriešila koaličnú krízu. Nezodpovedaných otázok je stále viacero. Všetky karty má teraz v rukách premiér Robert Fico, ktorý musí ešte rokovať s nespokojnými poslancami.
Oddialiť sa tak opäť môžu aj viaceré personálne voľby v Národnej rady, napríklad aj voľba šéfa parlamentu. Koalícia si chce počkať na jasnú podporu všetkých 79 poslancov.
Národná rada nemá svojho riadneho predsedu od apríla minulého roka, keď do prezidentského paláca odišiel Peter Pellegrini. Koalícia po rôznych nezhodách chcela voliť nového šéfa v týchto týždňoch.
Malo ísť o supervolebnú schôdzu, na ktorej by sa volili napríklad aj členovia mediálnych rád. Ani včerajšie rozhodnutie lídrov zatiaľ situáciu neposúva. Roman Michelko (SNS) hovorí, že si chcú počkať na dohodu premiéra s rebelujúcimi poslancami.
„Keď bude dohoda na 79, tak určite je možné alebo pravdepodobné, že sa pôjde aj do mimoriadnej schôdze. Pokiaľ nie, tak sa počíta s tým, že na štandardnej schôdzi, ktorá je naplánovaná na 25. marca, možno prvé body budú personálne záležitosti,“ povedal poslanec NR SR Roman Michelko.
Poslanci mimoparlamentnej Národnej koalície (NK) očakávajú, že tak, ako bolo avizované, získajú ministerstvo športu a cestovného ruchu.
„Boli tam dohody, že to má byť z portfólia ministerstva SNS. V týchto intenciách sme rokovali aj s pánom premiérom a s pánom Dankom,“ vyjadril sa podpredseda strany NK Pavel Ľupták.
Poslanci okolo S. Migaľa
Nejasná je ale situácia pri poslancoch okolo Samuela Migaľa. Tí by mohli spravovať rezort investícií, ktorý doteraz patril strane Hlas-SD. „Situácia sa vyvíja, zmenili sa vstupy, výstupy, a je otázka, ako to ďalej bude pokračovať, takže nebudem to nijako komentovať,“ povedal Migaľ.
V politických kuloároch sa už začína hovoriť aj o tom, že sa Smer obzerá po novom ministrovi z vlastných radov. Šéf rezortu životného prostredia Tomáš Taraba (SNS) hovorí, že teraz je to už v rukách najsilnejšej koaličnej strany.
Podobne hovorí aj minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD). „Je, samozrejme, vecou strany a jej predstaviteľov, ako s týmto naložia,“ podotkol.
Šéf SaS Branislav Gröhling kritizuje, že koalícia v posledných dňoch rieši len svoje fleky. „Toto je nočná mora občanov Slovenska a tá pokračuje ďalej. Pokračuje ďalej zdražovanie alebo krachovanie fabrík, vysoké dane,“ vyhlásil.
Rokovania s rebelujúcimi skupinami poslancov majú pokračovať po návrate premiéra Roberta Fica zo Spojených štátov.