Vajec zo slovenských chovov by malo byť na Veľkú noc na Slovensku dostatok. Na pultoch v obchodoch ich bolo doteraz málo. Na farme najväčšieho domáceho producenta slepačích vajec museli ešte minulý rok zlikvidovať celý chov. Nosnice sa nakazili vtáčou chrípkou. Produkciu postupne obnovujú.
Na farme v Dvoroch nad Žitavou kvôli vtáčej chrípke uhynulo približne 75-tisíc nosníc. Ďalších 310-tisíc museli utratiť. Podľa riaditeľa spoločnosti haly už viackrát vydezinfikovali, sprísnili opatrenia a výrobu chcú naplno obnoviť. Zatiaľ nahradili 35 percent nosníc a prvé vajcia začínajú dodávať na trh.
„Prvý aprílový týždeň budeme na 100 percent naplnení. Zvieratá už v súčasnosti sú, chovajú sa ale v ďalších našich farmách na odchovniach musíme počkať, kým trochu dorastú. Čiže situácia sa stabilizovala,“ priblížil riaditeľ podniku Novogal Ladislav Birčák.
„Tri týždne pred Veľkou nocou by malo byť na Slovensku dostatočné množstvo slovenských vajec, ktorými slovenskí producenti dokážu zásobovať trh. Čiže sa nebojíme toho, že by mal byť výpadok vajec alebo nejaký problém s dodávaním vajec,“ uviedol riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
Obchodníci nedostatok slovenských vajec po výpadku u najväčšieho slovenského producenta nahradili vajíčkami z dovozu. Hydinári tvrdia, že dovoz bol vyšší ako bolo treba.
„Spôsobilo to potom to, že bol na slovenskom trhu nadbytok dovážaných vajec a naši chovatelia následne ani nevedeli predávať svoje vajcia,“ dodal Molnár. Na pulty v obchodoch pribudli vajcia najmä z Ukrajiny. Ladislav Birčák tvrdí, že nie sú dostatočne kontrolované.
„Všetky vajcia, ktoré sa umiestňujú na trh v SR podliehajú úradnej kontrole, rovnako aj vajcia z Ukrajiny či Lotyšska,“ vysvetlil riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý.
Produkcii slovenských vajec sa v Správach venovala redaktorka Miriam Čerešníková:
Vtáčia chrípka a sadzba DPH
Ceny vajec v obchodoch rástli. Nemôže za to iba vtáčia chrípka, ale aj fakt, že pri vajciach ostáva 19-percentná sadzba DPH. Vajcia si vedia ľudia lacnejšie kúpiť v Maďarsku, Poľsku či v Nemecku.
„DPH dokáže urobiť rozdiel na tridsiatkovom balení až viac ako jedno eur, a to je už pre spotrebiteľa dosť veľký rozdiel, keď ide nakúpiť možno aj 90 alebo 120 kusov, kde sa to už násobí,“ vysvetlil Molnár.
Hydinári opakovane žiadajú ministerstvo financií, aby zaradilo vajcia do zoznamu tovarov so zníženou sadzbou DPH. Ministerstvo to zatiaľ neplánuje.
„Aj vzhľadom na prebiehajúcu konsolidáciu, by zníženie DPH na vajíčka na päť percent predstavoval dopad na štátny rozpočet v objeme približne 40 miliónov eur,“ uviedlo ministerstvo financií. Hydinári predpokladajú, že ceny vajec sa pred Veľkou nocou pre väčší dopyt zvýšia o 15 percent.