Na hlavný obsah

Švédsko vyšetruje ďalšie poškodenie podmorského kábla v Baltskom mori

Pobrežná stráž na miesto vyslala plavidlo.

Švédsko vyšetruje ďalšie poškodenie podmorského kábla v Baltskom mori
Ilustračná snímka. (Foto: TASR/AP)

Švédske úrady vyšetrujú ďalšie možné poškodenie podmorského kábla v Baltskom mori, kde sa za posledné dva roky Švédsko i ďalšie krajiny stretávali s viacerými takýmito incidentmi. Oznámila to podľa agentúry Reuters švédska pobrežná stráž. Podrobnosti o type kábla alebo o tom, kedy mohol byť poškodený, neboli ihneď k dispozícii.

Fínska štátom kontrolovaná spoločnosť Cinia po prvých správach o švédskom vyšetrovaní oznámila, že zaznamenala problém pri svojom optickom kábli C-Lion1. Ten bol vlani v novembri niekoľko dní mimo prevádzky po inom incidente, za ktorým mohla podľa operátora byť „vonkajšia sila“.

Švédska pobrežná stráž uviedla, že vyslala plavidlo na miesto incidentu pri ostrove Gotland, ktorý leží medzi južným pobrežím Švédska a Pobaltím.

„Dostali sme informácie o podozrení z narušenia kábla a prokuratúra sa rozhodla začať predbežné vyšetrovanie,“ cituje Reuters vyhlásenie hovorcu. Švédska polícia neskôr uviedla, že vedie vyšetrovanie pre podozrenie zo sabotáže.

Opatrenia na ochranu

Európska komisia navrhla nové opatrenia, ako zlepšiť bezpečnosť podmorských káblov, ktoré sa v uplynulých mesiacoch stali terčom mnohých incidentov. Informovala o tom počas návštevy Helsínk podpredsedníčka Európskej komisie Henna Virkkunenová.

Cieľom akčného plánu je posilniť dohľad nad podmorskými káblami, odhaľovať incidenty skôr, ako sa stanú, a pri ich poškodení ich rýchlejšie opraviť. Podľa eurokomisára pre obranu Andriusa Kubiliusa by tiež situáciu v postihnutých oblastiach mali monitorovať drony, ako pod vodou, tak vo vzduchu, ktoré dokážu odhaliť podozrivé aktivity.

Akčný plán sa podľa Virkunnenovej skladá zo štyroch kľúčových opatrení. „Zabrániť, odhaliť, obnoviť a odstrašiť,“ vyhlásila podpredsedníčka EK. „Je potrebné, aby sme zabránili incidentom, ktoré môžu mať veľmi ničivý dopad, musíme navýšiť našu odolnosť,“ dodala. Vznikne aj regionálne centrum práve v oblasti pri Baltskom mori, ktoré sa bude touto problematikou zaoberať a všetky incidenty sledovať.

„Chceme sa uistiť, že je Európa vybavená nielen pre prevenciu a odhaľovanie sabotáží káblov, ale aj na aktívnu detekciu, opravu a reakciu na akúkoľvek hrozbu pre kritickú infraštruktúru, ktorá je kľúčová pre našu ekonomiku a kolektívnu bezpečnosť,“ uviedla Virkkunenová, ktorá má na starosti technológie, bezpečnosť a demokraciu.

Štáty okolo Baltského mora sú v pohotovosti po rade narušení elektrických káblov, telekomunikačných spojov a plynovodov od roku 2022. Okolité štáty hovoria o pravdepodobných sabotážach, pričom najčastejšie z nich podozrievajú Rusko, ktoré vo februári 2022 napadlo Ukrajinu. Krajina okolo Baltského mora pritom patrí medzi odhodlaných podporovateľov napadnutej krajiny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet